تاریخ : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 29 رمضان 1442 Monday, 10 May , 2021
1

شورای فرهنگ عمومی یا شورای گزارش کار؟!

  • کد خبر : 9738
  • 28 اکتبر 2014 - 11:54
شورای فرهنگ عمومی یا شورای گزارش کار؟!

نباید از اعلام این که به لحاظ آماری بیش از ۱۰۰ جلسه شورای فرهنگ عمومی تشکیل داده ایم ابراز خوشحالی کنیم بدون آن که برآیند این جلسات و نتایج مصوبات آن را ارزیابی کرده باشیم.

زمان جلسات شورای فرهنگ عمومی را نباید با سخنرانی ها و حرف های غیرضروری پر کرد و البته نباید از اعلام این که به لحاظ آماری بیش از ۱۰۰ جلسه شورای فرهنگ عمومی تشکیل داده ایم ابراز خوشحالی کنیم بدون آن که برآیند این جلسات و نتایج مصوبات آن را ارزیابی کرده باشیم.’

این ها جملاتی است که استاندار شامگاه یکشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان مطرح کرد و باعث شد سرانجام یک مقام مسئول نوک پیکان انتقادها از روند برگزاری جلسات این شورا را به سمت برگزار کنندگان آن بگیرد.

نکته ای که از گذشته همواره یکی از جدی ترین انتقادها به شورای فرهنگ عمومی استان بود و مورد تاکید رسانه ها از جمله روزنامه خراسان قرار می گرفت.

اما روند برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی تغییر چندانی نمی یافت. به هر حال طبق آیین نامه شورای فرهنگ عمومی استان ها مصوب پانصد و هشتاد و یکمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال ۸۵ ، شناخت و اطلاع از وضع فرهنگ عمومی هر استان جزو وظایف این شوراست اما در همین آیین نامه بند مهمی هم به عنوان وظایف شورا قید شده و آن اصلاح و ارتقای فرهنگ عمومی استان است که متاسفانه در این سال ها چندان مورد توجه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی قرار نگرفته است.

در ذیل این وظیفه مهم شوراهای فرهنگ عمومی ذکر شده است که این شوراها باید تهیه، تدوین و پیشنهاد طرح های عملیاتی و کاربردی را برای بهبود شاخص های فرهنگ عمومی استان در دستور کار خود قرار دهند؛ وظیفه ای که در سال های اخیر در شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی به ندرت محور و دستور جلسات بوده و بیشتر جلسه های این شورا به ارایه گزارش کار از فعالیت های فرهنگی فلان دستگاه اجرایی و بهمان تشکل فرهنگی گذشته است.

اعضای شورای فرهنگ عمومی به خوبی از جایگاه این شورا اطلاع دارند و می دانند که مهم ترین نهاد تصمیم گیر در حوزه فرهنگی و گاه اجتماعی هر استان همین شوراهای فرهنگ عمومی است اما سوال ما از متولیان برگزاری این شورا این است که طی سال های اخیر ، شورای فرهنگ عمومی تا چه حد در فعالیت های فرهنگی و ثاثیرگذاری بر فرهنگ حاکم در استان نقش موثر داشته است؟

آیا غیر از این است که هر نهاد و دستگاه مجری در حوزه فرهنگ به صورت جزیره ای به فعالیت در این عرصه پرداخته است و شورای فرهنگ عمومی که وظیفه دارد برای ایجاد همکاری، هماهنگی و همسویی بین دستگاه های دولتی و غیردولتی و مجریان فرهنگی استان در زمینه ساماندهی برنامه های فرهنگی تلاش کند تنها نظاره گر و شنونده گزارشی از فعالیت ها و نتایج آن بوده است؟

به نظر می رسد اکنون که شخص استاندار هم با این دغدغه در این زمینه ورود پیدا کرده زمان آن فرا رسیده است که تغییراتی جدی در روند برگزاری جلسات شورای فرهنگ عمومی و تحول در حوزه تاثیرگذاری و نتایج برگزاری جلسات آن ایجاد شود تا فرهنگ عمومی استان از فعالیت ها و نتایج شورایی متشکل از نخبگان و تاثیرگذاران فرهنگی خراسان رضوی بهره مند شود.

شورای فرهنگ عمومی گناباد در فهرست ۳ شورای برتر کشور !

شورای فرهنگ عمومی گناباد

شورای فرهنگ عمومی گناباد

و این در حالیست که علی قنبری،رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گناباد در یک نشست خبری با اشاره به ۱۱۴ مصوبه شورای فرهنگ عمومی در سال ۹۲ گفت است: شورای فرهنگ عمومی این شهرستان امسال جزو سه شورای فرهنگ عمومی برتر کشور بوده است.

لینک کوتاه : https://gonabadtimes.ir/?p=9738

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید سردبیرگنابادتایمز منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.