شماره مطلب : 11487
زمان انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۴
بیمارستان گناباد

گشت و گذاری در بیمارستان های قدیمی گناباد

وجود ۲ بیمارستان قدیمی ۲۲ بهمن و ۱۵ خرداد در شهرستان گناباد باعث شده تا مسئولان به فکر احداث بیمارستانی جدید باشند

وجود ۲ بیمارستان قدیمی ۲۲ بهمن و ۱۵ خرداد در شهرستان گناباد باعث شده تا مسئولان به فکر احداث بیمارستانی جدید باشند. بنابراین در سال ۸۸ همزمان با سفر رئیس جمهور وقت کلنگ احداث بیمارستان ۱۶۰ تخت خوابی علامه بهلول به زمین زده شد و اکنون ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. اما ۲ بیمارستان دیگر که بیش از ۵۰ سال قدمت دارند هم اکنون با تمام کم و کاستی ها و قدیمی بودن به شهروندان خدمات ارائه می دهند.

رسیدگی خوب در بیمارستان ۱۵ خرداد

بیمارستان ۱۵ خرداد بیدخت آبان ماه سال ۴۶ به عنوان مرکز جراحی راه اندازی شد و هم اکنون با ۴۶ تخت به عنوان بیمارستان امدادی جنوب استان خراسان رضوی فعال است.این بیمارستان از سال ۷۸ تا کنون به عنوان بیمارستان تخصصی درجه یک تایید شده است و در طول شبانه روز پزشک عمومی و جراح دارد. این بیمارستان دارای بخش های بستری جراحی عمومی،ارتوپدی،ارولوژی،ICU ، سوختگی و همچنین درمانگاه اورژانس است و در حوزه آزمایشگاه و رادیولوژی هم به بیماران خدمات ارائه می دهد. یکی از بیمارانی که در این بیمارستان بستری است ،می گوید:۲ روز است که درا ین بیمارستان بستری هستم و در این مدت هم مشکل خاصی از نظر رسیدگی نداشتم.”محمد رضایی” می افزاید:ازنظردرمانی شهرستان گناباد وضعیت خوبی ندارد و شهروندان مجبور هستند با این وضعیت مدارا کنند. البته هم اکنون بیمارستان جدیدی در حال ساخت است که امیدواریم امسال افتتاح شود.یکی از همراهان بیماری که از روستاهای اطراف شهر بیدخت به این مرکز درمانی آمده بود،می افزاید:از زمان پذیرش بیمارمان تا الان که بستری است رسیدگی پرستاران خوب بوده و مشکل خاصی نداشتیم.”محدثه رسولی” می افزاید:بیمارستان ۱۵ خرداد قدمت زیادی دارد که نیاز است از نظر تجهیزات تغییراتی در آن لحاظ شود. این مرکز درمانی برای بیمارانی که از روستاهای دور به شهر بیدخت می آیند و پذیرش می شوند ارزشمند است.وی خاطر نشان می کند:امیدواریم با احداث بیمارستان جدید در گناباد این بیمارستان تعطیل نشود و همچنان به روستاییان خدمات ارائه دهد. یکی دیگر از بیمارانی که از ناحیه دست مصدوم شده است می گوید:دستم شکسته و الان چند ساعتی است که درد شدیدی دارم اما پرستاران هیچ توجهی نمی کنند.وی ادامه می دهد:اگر بیمارستان های شهرستان از همه نظر تجهیزات و امکانات داشته باشد باعث کاهش هزینه های اقتصادی و رفت وآمد مردم منطقه می شود و دیگر کسی مجبور نخواهد بود که به خاطر نبود یک دستگاه درمانی به مرکز استان سفر کند. خانواده ای هم که از شهر آیسک در خراسان جنوبی به این بیمارستان آمده بودند مدعی شدند به دلیل نبود پزشک متخصص در فردوس برای عمل جراحی فرزندشان به بیمارستان ۱۵ خرداد بیدخت آمده اند.

وضعیت بیمارستان ۲۲ بهمن

بیمارستان ۲۲ بهمن گناباد نیز در سال ۴۸ با عنوان درمانگاه و زایشگاه احداث شد که هم اکنون به عنوان بیمارستان آموزشی و درمانی با ۱۴ بخش درمانی و پاراکلینیک خدمات ارائه می کند. این بیمارستان دارای بخش های اورژانس، داخلی، زنان، اطفال، زایشگاه، درمانگاه تخصصی و بخش همودیالیز است.یکی از بیماران بخش درمانگاه این بیمارستان می گوید:در گذشته فقط یک پزشک در درمانگاه حضور داشت که همه بیماران را ویزیت می کرد و ازدحام جمعیت هم به حدی بود که بیماران با مشکلات زیادی رو به رو بودند.اما الان خوشبختانه وضعیت بهتر شده و در هر نوبت یک پزشک در حوزه های مختلف حضور دارد.”سکینه محمدی” که ساکن یکی از روستاهای گناباد است ،می گوید:یکی از مشکلات اساسی در درمانگاه بحث نوبت دهی بود که بیماران دچار مشکلات زیادی می شدند اما خدا را شکر این وضعیت الان خیلی خوب شده است.

یکی دیگر از بیمارانی که در صف انتظار قرار دارد ، می افزاید:در گذشته متخصص چشم پزشک وجود نداشت اما الان این وضعیت بهتر شده است.”حسین عباسی” می افزاید:یکی از مشکلاتی که با آن رو به رو هستیم ، بحث هزینه داروهاست که بیمه بعضی از داروها را تحت پوشش قرار نمی دهد.یکی از بیمارانی که به خاطر مشکل ریه در بخش عمومی این بیمارستان بستری است از وضعیت رسیدگی پرستاران رضایت خوبی دارد و می گوید:اهل بجستان هستم و الان حدود یک هفته است که در این بیمارستان بستری ام.”رضا محمدی” خاطر نشان می کند:این بیمارستان قدیمی و آموزشی است که بیشتر پرستاران دانشجو هستند. با این حال ما هم ناچاریم با وجود همه مسائل و مشکلات شرایط را درک کنیم.وی ادامه می دهد:همین که نیاز نیست برای درمان بیماری خود به شهرهای دیگر سفر کنیم برایمان ارزشمند است.یکی از همراهان بیمار دیگری نیز درباره وضعیت رسیدگی در این بیمارستان می گوید:بیشتر پرستاران دانشجو هستند و هنوز تجربه لازم را ندارند و بیمار هم به فکر درمان خود است. به نظر می رسد دانشجو ها باید در کنار پرستاران با تجربه کارها را انجام دهند. یکی از همراهان بیمار با انتقاد از انتقال بیماران از بخش اورژانس به طبقه پایین برای آزمایش و تهیه عکس رادیولوژی می گوید:این مسیر شیب بسیار تندی دارد که مشکلاتی را برای بیماران به وجود می آورد.”حمیدی” می افزاید:بخشی از این مسیر مسقف نیست و در هوای سرد زمستان ممکن است برای بیماران خطر ساز باشد. یک شهروند گنابادی هم از توسعه کلینیک این مرکز درمانی و حضور پزشکان متخصص تقدیر می کند و می گوید: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گناباد باید خدمات رسانی کلینیک ویژه را توسعه دهند و نیاز بیماران روستایی که صبح به شهر مراجعه می کنند را رفع کنند.

مشکل دانشجویان پرستار

در محوطه بیمارستان حضور تعداد زیادی از دانشجویان آقا و خانم نظرم را جلب می کند.

یکی از آن ها معتقد است تعداد دانشجوی پرستار درا ین بیمارستان خیلی زیاد است ولی در بخش ها به اندازه کافی بیمار نیست، برای همین بیشتر ساعت ها بیکار هستیم و در محوطه بیمارستان چای می خوریم.وی که نخواست نامش ذکر شود می افزاید:الان ترم ۷ پرستاری هستیم اما در کار عملی ضعیف هستیم و نمی دانیم چرا بیش از اندازه دانشجو به این مرکز آموزشی معرفی کرده اند. یکی دیگر از دانشجویان هم اظهار می دارد:من کارآموز نوزاد هستم اما برای کار عملی به من اجازه داده نمی شود که در بخش اطفال کار کنم.

در بخشی حضور دارم که اصلا نوزادی وجود ندارد.وی ادامه می دهد:پس از فارغ التحصیلی نمی دانم چگونه باید بتوانم در بخش اطفال کار کنم. یکی از خانم های پرستار نیز می گوید:وضعیت ما خیلی خوب است و مشکل خاصی نداریم.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

  1. مهمان گفت:

    با سلام ای کاش از وضعیت پرسنل هم گزارش تهیه میکردید

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها