شماره مطلب : 16230
زمان انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۴

کلوت های باورنکردنی گناباد + تصاویر

به جرات می توان گفت کلوت های گناباد یکی از مناطق دیدنی و باورنکردی است که تاکنون کمتر کسی به آنجا رفته و یا از وجود این مکان در گناباد باخبر است.

به گزارش گنابادتایمز و به نقل از گناپا؛ پیش از این گزارش تصویری با عنوان معرفی کلوت های روستای عزیز آباد گناباد در سایت گناپا منتشر شد بود، اما در این گزارش خبرنگار گناپا به همراه تیم کوهنوردی شهید فیاضی به کلوت های قوژد سفر کرده تا به معرفی بخش جدیدی از کلوت های روستای قوژد گناباد که به مراتب بزرگتر و عمیق تر از کلوت های عزیزآباد است بپردازد.
در کلوت های اطراف روستای عزیزآباد و قوژد شکاف و درهای عمیقی وجود دارد که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
این دره از روستای قوژد آغاز و تا روستای حاجی آباد به پایان می رسد، طول آن بیش از ۶ کیلومتر و عمق برخی از نقاط آن به بیش از ۵۰ متر میرسد که به نوع خود عجیب و شگفت انگیز است.
کلوت گناباد
علت وقوع آن عبور رودخانه های فصلی از دل کلوت است اما قدمت آن هنوز بررسی و یا ثبت نشده است.
یکی از اهالی روستای قوژد که به عنوان راهنما به تیم ما اضافه شده بود در گفتگو با خبرنگار ما گفت: پدربزرگان ما بر این باورند که این منطقه بر اثر ته نشینی آب دریا پدید آمده است.
ژانداری در مسیر سفر به این منطقه گفت: تکه های سفال زیادی را به ما نشان میداد و معتقد بود این سفال ها باقی مانده های صنعت سفالگری چند هزار ساله را مشخص می کند.
وی در ابتدا رسیدن به این منطقه خانه ای را به ما نشان داد که به وسیله دست کنده کاری و ساخته شده بود و همچنین چند متر جلو تر از آن غاری وجود داشت که آن طور که شواهد نشان میداد بر اثر عبور آب از زیر یک تپه تشکیل شده است.
این فرد مطلع پس از معرفی درهای با عمق بیش از ۵۰ متر افراد گروه را به دیدن یک پل عجیب دعوت کرد.
وی در معرفی این پل گفت: از زمانی که به یاد می آورم این پل تغییری نکرده است و این پل محل عبور گوسفندان بوده است چرا که عبور گوسنفدان از رودخانه را بسیار آسان می کند .
در ادامه یکی از مسئولین اداره میراث فرهنگی در گفتگو با خبرنگار گناپا در مورد اینکه به این منطقه گردشگردی پرداخته نشده است گفت: مجموعه میراث فرهنگی معتقد هستند در این مکان روستای در زیر خاک دفن شده است چراکه شواهد نشان می دهد در کلوت گناباد چند هزار سال قبل تمدن وجود داشته است.
وی که نخواست نامش فاش شود علت معرفی نشدن روستایی که معتقد هستند در زیر خاک دفن شده است گفت: کمبود نیرو و امکانات کاووش اصلی ترین مشکل است، چراکه معرفی این منطقه ابتدا نیاز به کاووش توسط متخصصین کشوری و سپس نیازمند حفاظت و نگهداری بیشتر است.
در پایان پیشنهاد میشود مسئولین مربوطه با در نظر گرفتن اولویت های دولت در گردشگری و همچنین نقش احیای صنعت گردشگری در ایجاد اشتغال و کمک به اقتصاد توجه بیشتری به معرفی یا کاووش آثار باستانی این شهرستان کهن نمایند تا با استفاده از این پتانسیل شهرت و سرمایه بیشتری را نصیب شهرستان گناباد شود.
گزارش تصویری کامل
 
kalot-qojd (15)

کلید واژه ها

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها