تاریخ : چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹ 7 جماد ثاني 1442 Wednesday, 20 January , 2021
2

مطالبه از نمایندگان منتخب برای پیشرفت واقعی

  • کد خبر : 18998
  • 08 مارس 2016 - 20:58
مطالبه از نمایندگان منتخب برای پیشرفت واقعی

جمهوری اسلامی اهل خیانت در آراء مردم نیست

حدود یک هفته از آزمایش بزرگ ملت ایران در موسم دو انتخابات مهم و مشارکت مردم در این «عید انتخاب»۱۳۹۴/۱۱/۱۹ گذشته است. واقعاً جای شکرگزاری دارد؛ شکرگزاری به‌پاس ملتی که توانستند برای سی و ششمین بار، «در انتخاباتی سراسری، با عزم راسخ و شور و نشاط به‌یادماندنی، حضور یابند و سرنوشت کشور را در مقطع کنونی، رقم زنند»(۱۳۹۴/۱۲/۰۹). قریب به چهار دهه از استقرار نظام جمهوری اسلامی با الگوی مردم‌سالاری دینی می‌گذرد و این میزان مشارکت و حضور مردمی نشان‌دهنده‌ی آن است که اولاً «مردم‌سالاری دینی در کشور تثبیت شده»(۱۳۹۳/۰۱/۰۱) است.

معنای دوم این حضور مسئله‌ی اعتماد است. «معنای حضور مردم این بود که به سرنوشت کشور علاقه‌مندند؛ به‌نظام جمهوری اسلامی، که این انتخابات جزو ارکان و متون آن است، علاقه‌مندند؛ به دستگاه‌های برگزارکننده‌ی انتخابات – چه مجری، چه ناظر – اعتماد دارند و امیدوار به حرکت مستمرِ پیش‌رونده‌ی کشورند»(۱۳۹۲/۰۴/۰۵). وقتی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از کسانی که حتی نظام و یا رهبری را قبول ندارند اما سرنوشت، منافع و امنیت کشور بر ای‌شان مهم است نیز برای شرکت در انتخابات دعوت کردند، «لابد بعضی‌ها از این مجموعه بودند و آمدند. این نشان‌دهنده‌ی چیست؟ نشان‌دهنده‌ی این است که حتّی کسانی که طرفدار نظام هم نیستند، به‌نظام اعتماد دارند؛ آن‌ها هم می‌دانند که نظام جمهوری اسلامی منافع کشور را و عزت ملی را می‌تواند حفظ کند و از آن دفاع کند. (۱۳۹۲/۰۴/۰۵) به همین جهت است که برای این لبیک عمومی به فراخوان نظام اسلامی، «ایران اسلامی به ملت خود می‌بالد و به استحکام مقرّرانی که این فرصت‌های مغتنم را برای قد برافراشتن و تجدیدقوای ملی فراهم آورده است، سر می‌افرازد»(۱۳۹۴/۱۲/۰۹).

 باور به مردم

«حفظ و تداوم نعمت‌های الهی – چه مادّی و چه معنوی – مشکل‌تر از به‌دست آوردن آنهاست»(۱۳۶۸/۰۶/۰۱).

یکی از این نعمت‌ها که ملت ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی به دست آورده است، نعمت حق انتخاب است. کشوری که «در طول قرن‌های متمادی با حکّام مستبد و دیکتاتور گذران می‌کرده است»(۱۳۹۳/۰۱/۰۱)، حال که به این ترازبالا از مردم‌سالاری دینی رسیده، قطعاً مدیون اعتقاد، باور و ایستادگی نظری و عملی نظام جمهوری اسلامی بر رأی و انتخاب مردم است. اولین و مهم‌ترین نکته «باور به مردم» در اندیشه رهبران جمهوری اسلامی از آغاز نهضت اسلامی تا امروز می‌باشد. همان‌طور که حضرت امام خمینی «ملت ایران را به معنای حقیقی کلمه می‌شناخت»(۱۳۹۳/۰۳/۱۴) و به آن‌ها اعتقاد و اعتماد داشت، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نیز به ملت ایران اعتماد دارند: «بنده هم به تک‌تک این ملت اعتماد دارم؛ به این حرکت عمومی اعتماد دارم؛ معتقدم «یَدُ الله مَعَ الجَماعَه» … این دست خدا است؛ خدا را می‌بینیم، اعتماد می‌کنیم به این حرکت مردمی، به این احساس مردمی، به این صدق و بصیرت مردمی اعتماد می‌کنیم»(۱۳۹۴/۰۱/۲۰). همین اعتقاد به مردم و نیز پایبندی به ساختارها و فرایندهای قانونی در انتخابات در عمل نیز، موجب حراست از حق و رأی مردم شده است. یادمان نرفته که «بعضی می‌خواستند تعطیل کنند انتخابات را -در بعضی از دوره‌ها برخی از آدم‌های سیاست‌باز و سیاست‌زده سعی‌شان این بود که انتخابات را تعطیل کنند یا عقب بیندازند- [امّا] به توفیق الهی جلوی این‌ها گرفته شد و انتخابات در موعد معیّن انجام گرفت»(۱۳۹۴/۰۶/۱۸) و یا «همچنان که در سال ۸۸ این نعمت الهی را عدّه‌ای ناسپاسی کردند»(۱۳۹۳/۰۱/۰۱) و با اتهام تقلب در انتخابات، فتنه‌ای را آغاز کرده و «کشور را لب یک چنین پرتگاهی بردند»(۱۳۹۲/۰۵/۰۶)، آنجا هم رهبر انقلاب اسلامی با اعلام این‌که «جمهوری اسلامی اهل خیانت در آراء مردم نیست»(۱۳۸۸/۰۳/۲۲)، تسلیم فشارهای داخلی و خارجی نشدند و از رأی مردم حراست و حفاظت کردند. به‌طوری‌که امروز ثمره آن ایستادگی و امانت‌داری، تداوم راه مردم‌سالاری دینی و انتخابات است.

وظیفه مهم مسئولین

انتخابات، امکانی را برای «تجدیدقوای ملی فراهم آورده است»(۱۳۹۴/۱۲/۰۹) که می‌تواند نقش به سزایی را در طی کردن مسیر پیشرفت کشور به‌عنوان هدف اساسی (۱۳۹۴/۱۲/۰۹) ایفا کند. چراکه دست‌به‌دست شدن مجالس و بهره‌مندی از نیروهای جدید اگر در ریل صحیح قرار گیرد، موجب پویایی و کارآمدی می‌شود. به نظر می‌رسد که همه‌ی مسئولین در سطوح و نهادها و مناصب مختلف، وظایف بسیار مهمی را در این برهه حساس بر دوش دارند:  وظیفه‌ی نخست این‌که مسئولان، «ساده‌زیستی، پاک دستی، حضور پیوسته در جایگاه مسئولیت، ترجیح منافع ملی بر خواسته‌های شخصی و جناحی، ایستادگی شجاعانه در برابر مداخلات بیگانه، واکنش انقلابی به نقشه‌های بدخواهان و خائنان، منش جهادی در اندیشه و عمل، و در یک جمله: کار برای خدا و درراه خدمت به خلق خدا را، برنامه دائمی خویش در دوران این مسئولیت بدانند و به هیچ قیمت از آن تخطی نکنند.»(۱۳۹۴/۱۲/۰۹)

وظیفه‌ی دیگر این‌که حرکت مسئولین باید در جهت پیشرفت صحیح کشور باشد. «پیشرفت صوری و منهای استقلال و عزت ملی، پذیرفته نیست. پیشرفت، به معنی حل شدن در هاضمه‌ی استکبار جهانی نیست. و حفظ عزت و هویت ملی جز با پیشرفت همه‌جانبه و درون‌زا دست‌یافتنی نیست»(۱۳۹۴/۱۲/۰۹). مسئولین با توجه به اسناد بالادستی نظیر سند چشم‌انداز و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، متعهد به اجرای برنامه‌ها و تحقق پیشرفتی هستند که با اجماع صاحب‌نظران و نخبگان و مسئولین کشور به تصویب رسیده است. به همین دلیل است که «مردم مجلسی می‌خواهند که برای اقتصاد درون‌زا، به معنای واقعی کلمه وقت‌گذاری کند، ریل‌گذاری کند و دولت موظّف بشود بر اساس این حرکت بکند»(۱۳۹۴/۱۲/۰۵). بنابراین همه مسئولین و به‌خصوص «مجلس آینده درباره‌ی این سرفصل‌های مهم، وظائف سنگینی بر عهده خواهد داشت»(۱۳۹۴/۱۲/۰۹).

مسئولینی که مردم به‌عنوان نماینده انتخاب می‌کنند، باید نعمت نمایندگی را شکر کنند و «شکر نعمت… آن است که قدر آن دانسته شود و نماینده در همه‌ی این دوران، همه‌ی توان و ظرفیت خود را در خدمت آن قرار دهد.»(۱۳۸۷/۰۳/۰۷)

لینک کوتاه : http://gonabadtimes.ir/?p=18998

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۱
  1. انشاالله دانشگاه آزاد اسلامی که از این به بعد به صورت استانی خواهد بود، تحت مدیریت مهندس حسنی پله های ترقی را با شدت قبلی بگذراند.

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید سردبیرگنابادتایمز منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.