شماره مطلب : 8931
زمان انتشار : ۳۱ مرداد ۱۳۹۳
چاپلوسی

پرهيز از چاپلوسي یکی از وظايف اخلاقي مردم در قبال مدیران

حضرت علی علیه السلام به حاكمان و مديران اسلامي توصيه مي كند كه افراد چاپلوس ثناگو را از خود دور كنند و منتقدان و امران به معروف و ناهيان از منكر را عزيز بدارند.

اميرالمومنين علي علیه السلام به مالك اشتر مي فرمايد: « به اهل ورع و صداقت نزديك شو و به آنها بياموز و عادتشان ده كه براي تو چاپلوسي نكنند و تو را براي و كارهايي كه نكرده اند خوشحال نسازند چرا كه چاپلوسي زياد باعث طغيان و نخوت انسان مي گردد و وي را وادار به سركشي مي كند.»
از كلام حضرت علي علیه السلام چنين بر مي آيد كه مردم بايد از چاپلوسي و تملق گويي حاكمان به دور باشند كه اين كار امور و مسايل و مشكلاتي كه در جامعه اسلامي وجود دارد، در نگاه حاكم عادي و بي اشكال جلوه داده و جامعه را به ورطه نابودي خواهد كشاند. حضرت هم چنين به حاكمان و مديران اسلامي توصيه مي كند كه افراد چاپلوس ثناگو را از خود دور كنند و منتقدان و امران به معروف و ناهيان از منكر را عزيز بدارند.

حضرت علي علیه السلام همچنین در عهدنامه خود به مالك اشتر اين گونه توصيه مي كند؛ « كسي را در بين آنها انتخاب كن كه سخن حق را هر چند تلخ باشد، بگويد و در هر آنچه انجام مي دهي يا مي گويي و خدا آن را از دوستانش نمي پسندد كمتر ياري ات كند و كمتر ترا بستايد در حالي كه چنين كاري در اثر هواي نفس تو واقع مي شود در هر جا كه باشد.

چنان كه از كلام حضرت علي علیه السلام بر مي آيد، يكي ديگر از وظايف مردم در قبال حاكمان اسلامي، امر و ارشاد آنان به خوبي ها و نهي آنان از ارتكاب بديها است كه بايد با رعايت ضوابط، اين وظيفه ديني و اخلاقي انجام شود.

امیدواریم مسئولین محترم در پیروی از فرمایشات گهربار مولای متقیان علی علیه السلام به جای تکریم چاپلوسان از منتقدین دلسوز استقبال نموده و در این راه صاحب قدم باشند.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

  1. ناشناس گفت:

    با سلام
    متاسفانه در جامعه ما چاپلوسی نهادینه شده و کارمندان چاپلوس ارتقاء می یابند به همین خاطر چاپلوسی از یک ناهنجار دارد به هنجار تبدیل می شود و برخی افراد در چاپلوسی گوی سبقت را از هم می ربایند.

  2. ناشناس گفت:

    چاپلوسی جایگزین تخصص و تعهد شده است و افرا دغیر متخصص و غیر متعهد با ابزار چاپلوسی در حال تباه کردن کشور هستند البته تقصیر در این بین به گفته مولا علی بر گردن کسانی است که از چاپلوسی خوششان می اید

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها