شماره مطلب : 13927
زمان انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۴

پدیده اِل نینو تاثیری بر افزایش مجموع بارندگی ها و کاهش میانگین دما نخواهد داشت

رئیس اداره هواشناسی شهرستان گناباد گفت: پدیده اِل نینو که اخیرا گفته شده است باعث کاهش دما و افزایش بارندگی در فصل زمستان خواهد شد تاثیری بر افزایش مجموع بارندگی ها و کاهش نخواهد داشت.

به گزارش گنابادتایمز و به نقل ازگناپا، شیبانی گفت: بر اساس پیش بینی های هواشناسی کشور و همچنین طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور پدیده اِل نینو تنها در وقوع زود هنگام بارندگی ها در فصل پاییز و زمستان تاثیر گذار است و همین طور تا حدودی در کاهش بارندگی در فصل بهار هم نیز موثر است.
وی افزود: این پدیده از سال قبل دوره آن آغاز شده است و در سال ۹۳ پیش بینی شده بود که پاییز پر باران تری سپری شود که طبق آمار ثبت شده این پیش بینی به وقوع پیوست و یکی از پر باران ترین پاییزهای چند سال اخیر اتفاق افتاد که با پیش بینی های انجام شده و تجربه سال گذشته می توان گفت امسال هم پدیده اِل نینو فقط باعث وقوع بارندگی های زود هنگام خواهد شد.
این مسئول گفت: پیش بینی اداره کل هواشناسی برای میزان مجموع بارندگی های فصل پاییز و زمستان امسال ۱۰ درصد کمتر از حد نرمال دوره ی آماری بوده است.
رئیس اداره هواشناسی شهرستان گناباد اضافه کرد؛ هرچند که احتمال تغییر در پیش بینی های بلند مدت وجود دارد اما اگر تغییراتی مانند کاهش دما و یا افزایش مجموع میزان بارندگی رخ دهد مربوط به پدیده اِل نینو نخواهد بود.
شیبانی در خصوص بحث های مطرح شده در مورد کاهش قابل توجه دمای هوا، مانند زمستان سال ۸۶ گفت: کاهش قابل توجه دمای هوا و زمستان سرد با در نظر گرفتن فعالیت پدیده لانینو می باشد که در سال ۸۶ هم وقوع لانینو باعث کاهش دمای هوا در کشور شد و این در حالی است که پدیده لانینو هم اکنون فعالیتی ندارد.
وی ادامه داد؛ پیش بینی سازمان هواشناسی کشور برای میانگین دمای فصل زمستان امسال نیم الی ۱ و نیم درجه نسبت به دوره ی آماری افزایش خواهد یافت.
این مسئول تاکید کرد؛ البته پیش بینی می شود اِل نینوی شدید تری امسال نسبت به نیم قرن اخیر رخ دهد اما تغییر دما در آن اثرگذار نیست.
وی در پایان گفت: در نظر داشته باشید حتی افزایش بارندگی ها در یک سال باعث بهبود قابل توجه ذخایر آبی نمی شوند و این مهم در مدت ۴ الی ۵ سال متوالی صورت می گیرد.
پیش بینی سازمان هواشناسی کشور برای بارندگی در سه ماه مهر ، آبان و آذر ۹۴
پیش بینی سازمان هواشناسی کشور برای دمای هوا در سه ماه مهر ، آبان و آذر ۹۴

 

کلید واژه ها

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها