شماره مطلب : 8366
زمان انتشار : ۳۱ تیر ۱۳۹۳

واکنش شدید شهروندان بجستانی به خبر منتشر شده توسط سازمان میراث فرهنگی

متاسفانه مرمت و بازسازی بافت های تاریخی در بجستان مورد بی توجهی قرار گرفته است،در همین راستا واکنش مردم تا این لحظه از خبری که در سایت میراث فرهنگی درج شده است نشان از عدم رضایت همشهریان از این سازمان می باشد.

به گزارش گنابادتایمز به نقل از بجستان نیوز ، با توجه به اهمیت میراث فرهنگی به منظور مرمت و بازسازی بافت های تاریخی می طلبد تا سازمان میراث فرهنگی  در سال تعالی فرهنگی و در این راستا گامی اساسی بردارد، اما متاسفانه این امر در شهرستان بجستان مورد بی توجهی قرار گرفته است، از قبیل مسجد جامع تاریخی بجستان، کاروانسرای فخرآباد و دیگر آثار باستانی این شهرستان در همین راستا واکنش مردم تا این لحظه از خبری که صبح امروز در سایت میراث فرهنگی درج شده است نشان از عدم رضایت همشهریان از این سازمان می باشد.

متن خبر منتشر شده در رسانه های ملی توسط نمایندگی میراث فرهنگی بجستان که به موجب واکنش شهروندان بجستانی شد بدین صورت است :


مرمت بافت تاریخی روستای جزین در بجستان آغاز شد

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بجستان از مرمت و ساماندهی بافت تاریخی روستای جزین از توابع بخش مرکزی این شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، مهدی ذوالفقاری با اعلام این خبر افزود: روستای جزین در۴۰ کیلومتری جنوب بجستان واقع شده و با داشتن آثار متعدد تاریخی یکی از روستاهای شاخص در استان خراسان رضوی به حساب می آید.
وی با بیان اینکه بافت تاریخی روستای جزین تا سال ۸۷ به دلیل عدم شناسایی و اقدامات حفاظتی در معرض آسیب های متعدد همچون اجرای طرح هادی بود که در طی آن آثار متعددی دچار آسیب دید که با اقدامات پیشگیرانه و آگاه سازی مردم و مسیولین محلی از ادامه تخریب بافت در این روستا جلوگیری شد.
ذوالفقاری اضافه کرد: با توجه به اهمیت حفظ و احیاء و باز زنده سازی بافت تاریخی روستای جزین، در سال ۹۳ از محل اعتبارات ملی این سازمان عملیات بازسازی بخش هایی از آن با مشارکت مالکین و همکاری شورای و دهیاری در حال انجام است.
وی خاطر نشان کرد:  در روستای جزین ۳۵۰۰ نفر سکونت دارند و اثر حمام جزین و جشن باستانی سده در این روستا در فهرست آثار ملی به ثب رسیده است.

حال به بررسی بخشی از نظرات شهروندان بجستانی که تا لحظه تدوین این خبر در پایگاه روابط عمومی میراث فرهنگی درج شده است می پردازیم :


۱- تیتر خبر را ملاحظه فرمایید
مرمت بافت تاریخی روستای جزین در بجستان آغاز شد
احسن به این صداقت مسئول مربوطه که در خبر هم صداقت به خرج داده
آخه راه دوره تصویر عکسا رو هم که میشه تهیه کرد و به سازمان ایمیل کرد
۲- امیدوارم طرح مرمت با موفقیت در جزین اجرا شود اما تجربه اثبات کرده اگر مردم و دهیار نظارتی بر عملکرد میراث نداشته باشند جدای از محروم شدن شهروندان از منابع تاریخی روستا کوچکترین اقدام سازنده ای هم ازسوی میراث فرهنگی انجام نخواهد شد بلکه شاید مثل یکی از اتفاقاتی که جدیدا گویی در یکی روستاهای منطقه اتفاق افتاده (گویی زین آباد) ، مصالح به نام جزین از انبار میراث تحویل گرفته شده و در روستاهای دیگر هزینه و مصرف شود … متاسفانه در فخرآباد ما نیز صرفا با بهره برداری از جاذبه های تاریخی اجازه کوچکترین استفاده از فضاهای تاریخی توسط مردم علاقمند و خصوصا جوانان داده نمی شود .
http://fakhrabad89.blogfa.com/post/809
امید است مردم جزین خود با آگاهی کامل در حفظ و مرمت میراث نیاکان خود اقدام کنند تا سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی بجستان مانند سایر روستاها صرفا با عکس برداری و انتشار عکس از بنر طرح جزین به کار پایان ندهد زیرا تجربه بعد از سال ۸۸ اثبات نموده این نمایندگی تنها با عکس برداری و ارسال گزارش به استان فعالیت و گذران مسیولیت می کند و خبری از اقدام عملی نیست !
البته یک راهکار عملی نظارت مستمر منتخبان مردم جزین بر این پروژه است تا حقوق مردم و بیت المال به ناحق یا در جای غیر از جزین و با پرونده سازی مصرف نشود چون گویی مدیر به مطالبات و حقوق مسلم مردم بجستان توجهی نمی کند .
۳-  اولویت میراث فرهنگی بجستان فقط مسابقه آش هر روستا یک آش
۴-  تازمانی که متولی میراث فرهنگی افراد بی تجربه باشند فقط در حد حرف است تخریب نکند باسازی پیش کش
۵-  سلام بر خادمین میراث فرهنگی
امیدوارم این طرح با موفقیت اجرا شود اما مانند چند سال اخیر صرفا عکس بنر افتتاحیه به روابط عمومی استان ارسال نشود بلکه نتایج مثبت و منفی طرح نیز از سوی آقای رئیس بیان شود .
۶-  از همت شما سپاسگزاریم!


متاسفانه مرمتهای غیر اصولی در روستاهای دیگر بجستان خصوصا بعد از سال ۸۸ منجر به تخریب های متعددی شده است امیدوارم در روستا ما شاهد این تجربیات تلخ نباشیم.

گنابادتایمز آماده انتشار انتقادات و پیگیری تخصصی مطالبات مردمی  می باشد.

دیدگاه ها

  1. حسین گفت:

    میراث فرهنگی بجستان کسانی مدیریت می کنند که فقط حرف میزنند عملی در کار نیست با توجه به آثار مهم این شهرستان تبلیغاتی بر کاروانسراها فخرآباد و قاسم آباد شده که میراث فرهنگی هیچ واگنشی نشان نمیدهد. ولی همیشه دنبال کار صنایع دستی هست و بناها را به اجاره میدهد و پولش معلوم نیست کجا هزینه می شود.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها