شماره مطلب : 11598
زمان انتشار : ۲۸ خرداد ۱۳۹۴
حسن نجاری
حسن نجاری

لزوم پویایی گفتمان نقدمدیران

شکایت جناب دکتر مسلم رییس اسبق دانشگاه علوم پزشکی گناباد از پایگاه خبری گنابادتایمز قبل از اینکه یک پرونده عادی به نظر رسد ؛از دیدگاه جامعه؛عوام و افراد تاثیر گذار در فضای رسانه می تواند زور آزمایی مدیران و صاحبان شوکت ومکنت با رعیت و ذهن پرسشگر جامعه باشد .

بسمه تعالی

امام علی علیه السلام:
اگر رعیت‌ بر تو به ستمگری گمان برد، عذر خود را به آشکارا با آنان در میان نه و با این کار از بدگمانیشان بکاه، که چون چنین کنی، خود را به عدالت پروده‌ای و با رعیت مدارا نموده‌ای. عذری که می‌آوری سبب می‌شود که تو به مقصود خود رسی‌ و آنان نیز به حق راه یابند”.
شکایت جناب دکتر مسلم رییس اسبق دانشگاه علوم پزشکی گناباد از پایگاه خبری گنابادتایمز قبل از اینکه یک پرونده عادی به نظر رسد ؛از دیدگاه جامعه؛عوام و افراد تاثیر گذار در فضای رسانه می تواند زور آزمایی مدیران و صاحبان شوکت ومکنت با رعیت و ذهن پرسشگر جامعه باشد .
دستگاه خدمت گذار و اسلامی قضایی که براساس فقه مترقی شیعه همیشه فعال وپویا بوده و در خیلی از مواقع ملجاء و پناهگاه مظلومین بوده وخواهد بود ,در روند رسیدگی به پرونده ها قطعآ قانون و رسیدگی براساس قانون برایشان ملاک خواهد بود . ودر اینجا ما نمی توانیم برای دستگاه قضایی تعیین تکلیف نماییم .
ولی یک مسئله که روشن ومبرهن می باشد ؛ کم سوبودن فضای نقد و روشنگری در شهرستان گناباد می باشد ؛ نقدی کوچک از مدیران ذینفوذ می تواند برای زمانی طولانی نقد کننده ومنافع جانبی اورا تهدید نماید حتی بدون دخالت دادگستری ؛ چرا ؟ چون نوع سیستم خدمات دهی و خدمتگذاری در شهرستان گناباد رابطه نزدیکی با نظر شخصی مدیران مربوطه دارد , ومدیران می توانند له یا علیه فرد یا افراد مورد نظر حتی بدون حکم قضایی و حتی بدون در خواست کتبی و جا گذاشتن مدرک وسندی ؛ بر فرد مقابل فشار آورده واو را در تنگنا قرار دهند .و منافع شخصی و خانوادگی یا طایفه ای مخاطب را تهدید نمایند .
بخاطر همین روند در شهرستان گناباد می بینیم که در زیر پوست شهر و محاورات خصوصی و پنهانی مردم بسیاری از اعتراضات و نارضایتیها از روند خدمتگزاری مسءولین شهر وجود دارد ولی همان افراد بخاطر جو بوجود آمده (واقعی یا روانی ) حاضر نیستند که این اعتراض را بیان نمایند . واین می تواند موجب ایجاد خفقان نقد از مسءولین و آتشی زیر خاکستر شود .
لذا با توجه به اینکه هر مسءولی باید خود را نسبت به جوابدهی به افکار عمومی یا افراد آماده نگه دارد و بیان نقد مدیران جزئ حقوق مردم ومخصوصا رسانه هاست ؛ نباید شاهد باشیم در شهرستان گناباد مدیران موجود یا اسبق نسبت به نقادان و مخالفین سریعا از دستگاه قضایی استفاده نمایند ؛ البته این حق هر شهروند می باشد , برای رجوع به دادگاه ولی مدیران می توانند برای رشد مطالبه گری رسانه های گناباد و رفع ترس و دلهره ایجاد شده از بیان حقایق که با خون مردم اجین شده است ؛ از مراجعه به سیستم قضایی و استفاده از قوه قهریه صرفنظر کنند .
در مورد جناب دکتر مسلم هیچ شکی وجود ندارد که منشا بسیاری از خدمات در گناباد بوده اند و مردم هم به همان میزان ا زحمات ایشان قطعا از ایشان ممنون وسپاسگزار می باشند یا خواهند بود , ولی ادامه این شکایت به نظر نگارنده نه تنها خواسته های احتمالی وحتی قانونی جناب دکتر مسلم را تامین نخواهد کرد بلکه شائبه عدم نقد پذیری ایشان در اذهان مردم نمود بیشتری خواهد داشت .
در هر صورت این حق ایشان وهر شهروندی است ؛ و تصمیم با خود ایشان است .
از دادگستری محترم شهرستان هم انتظارمی رود همانطور که تا حالا منافع کلان جامعه وشهرستان و مخصوصا نقش هدایتگری و روشنگرانه رسانه ها برایشان مهم بوده است از این به بعد هم مواظب آسسیب نرساندن به فضای نقد و پرسشگری منتقدان رسانه ای باشند .
البته ناگفته نماند که اینجانب هم از روش بعضا غیر منصفانه نقد گناباد تایمز مصون نبوده ام ،ولی مصالح فضای گفتمانی نقد برای رسیدن به آینده ای بهتر و سعادتمند برای شهرستان گناباد ؛ که فضای نقد آن به مویی بند است ؛ برای من وهمه دلسوزان و نخبگان سیاسی اجتماعی شهرستان ارجح بر رضایت شخصی است .

و من الله التوفیق
حسن نجاری

دیدگاه ها

 1. ناشناس گفت:

  جناب آقای نجاری بسیار متن خوب و منصفانه ای منتشر نموده اید ولی ایکاش گناباد تایمز حاضر بود تمام واقعیات را به شما منعکس میکرد در نقد گناباد تایمز در موارد زیادی به سایر مسولین کشوری و شهرستان هم توهین شده است حتما گناباد تایمز حاضر به نشر جوابیه نشده که طرف از روی ناچاری برای روشن شدن واقعیت به دستگاه قضایی شکایت کرده است.بنظر شما متهم کردن شخصی به پارتی بازی،رانت نداشتن شعور سیاسی و از همه مهمتر اسم بردن از همسر فرد که هیچ ربطی به موضوع نداردبی اهمیت است؟ خوشبختانه این موضوع در مژده هم منتشر شده و تمام نظرات شهروندان را بدون اعمال سلیقه منتشر می نماید ولی گناباد تایمز فقط نظر موافقین با خودش را منتشر میکنه ایا این سانسور مطبوعاتی نیست ؟ البته با شناختی که من از آقای عربشاهی دارم و انتشارسایر مقالات و مطالب گناباد تایمز واقعا بیشتر مواقع قصد خیر خواهی و توسعه شهر و اطلاع رسانی مفید به شهروندان را دارند وبنظر من باید گناباد تایمز با میانجیگری افراد دلسوز شهر جلسه ای با دکتر مسلم بذاره و موضوع با شنیدن حرفای دو طرف ختم بخیر بشه چرا که مطرح کردن و ادامه این مسایل به صلاح شهرمان نیست

  • مردی از دیار گناباد گفت:

   به کدام مسئولیین کشوری توهین شده اقای ناشناس.
   ضمنا شما مثل اینکه متن مطلب را کلا نخوانده اید …
   خود اقای مسلم اسم همسر خود را برده است ..
   برو ۳ بار مطلب رو بخون بعد بیا دوباره نظر بده ..
   برو عزیزم

  • ناشناس گفت:

   ما که نفهمیدیدم ایشان کی هستند ؟؟؟؟!!!!!!!!

 2. میهمان گفت:

  جناب نجاری بنظر شما شکایت از یک سایت که قدرت و ابزار اطلاع رسانی و انتشار اخبار رو دارند شکایت از رعیت محسوب می شود وقتی رسانه ای علیه یک فرد مطلبی را در فضای مجازی که تمام دنیا دسترسی به ان دارد را منتشر کنه ایا این حق افراد نیست که یا در همان نشریه از حق خود دفاع کنند یا به تظلم خواهی در دادگاه شکایت کنند

  • حسین گفت:

   مگر اقای مسلم جوابیه داده.
   به نظر می رسد شما یکی از همان منسوبین مسئولین هستید چون همین متن را در چند سایت دیگر هم منتشر کرده اید.
   اگر اقای مسلم جوابیه ای داده است بگویید چه تاریخی بوده و از چه طریقی برای گنابادتایمز ارسال کرده است؟؟؟

 3. مقرض گفت:

  آقای نجار عزیز شما که باید بهتر از بقیه مشکلات این شهر را بدانید بنده به عنوان یک شهروند خدمتتان عرض می کنم که این شهر ول ول است هر اداره ، سازمان و مسئولی ساز خود را می زند در ارتباط با قضا هم همینقدر عارضم که خدا به داد ما برسد.

  • ناشناس گفت:

   جناب مقرض…. بفرمایید چرا آقای نجاری باید مشکلات شهر را از دیگران بهتر بدانند ؟؟؟؟؟؟ مگر ایشان چه سمت مهمی دارند که ما نمی دانیم؟؟؟؟؟

  • شهروند متعجب گفت:

   آقای مقرض. مگر ایشان چه سمت مهمی دارند که مشکلات شهر را بهتر از دیگران می دانند ؟؟؟؟!!!!!!!!!جل الخالق….

 4. گنابادی گفت:

  آقای نجاری خودشان را معرفی نکردند ؟

 5. ناشناس گفت:

  آقای نجاری اول بفرمایند از جایگاه چه کسی صحبت می کنند

 6. حسن علی بقال گفت:

  درورد سلام خداوند بر مختار باری مختار امد تا عدالت را در دیار گناباد اجرا کنند وای اگر مختار اجازه جهادم دهد ارتش دنیا نتواند جوابش دهد

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها