شماره مطلب : 12739
زمان انتشار : ۷ مرداد ۱۳۹۴
شرکت مجتمع سیمان فجر گناباد

میلیاردها تومان سرمایه گذاری در بخش سیمان در چنبره مشکلات مالی و بانکی

بررسی پروژه های عمرانی کشور نشان می دهد که در بخش سیمان طرحهای زیادی توسط بخش خصوصی در سطح ۳۱ استان در دست اقدام است اما ۱۸ پروژه معرفی شده از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در حال حاضر با میلیاردها تومان سرمایه گذاری با مشکلات مالی و بانکی مواجه هستند.

به گزارش گنابادتایمز به نقل از ایرنا ، ۱۸ پروژه یادشده براساس آخرین بررسی ها در سومین ماه سال جاری از پیشرفتهای بیش از ۳۰ تا ۹۰ درصد برخوردارند، اما همچنان با مشکلات مالی، بانکی و گشایش اعتبار برای واردات ماشین آلات خارجی دست به گریبان هستند.

این واحدهای سیمانی در مجموع امکان افزایش تولید به میزان ۶۶ هزار تن در روز را به ظرفیت فعلی کشور دارند، این درحالی است که انتظار می رود در افق ۱۴۰۴ ظرفیت تولید سیمان کشور به ۱۲۰ میلیون تن برسد.

میزان تولید سیمان بیش از ۷۰ کارخانه کشور سال ۹۲ حدود ۶۹٫۵ میلیون تن ثبت شد که نسبت به عملکرد سال ۹۱ کاهش ۰٫۹ درصدی داشت.

سال گذشته تولید سیمان به رقم ۶۷ میلیون تن رسید که این میزان در مقایسه با سال ۹۲ کاهش چهار درصدی نشان می دهد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال جاری دستیابی به رقم ۷۲ میلیون تن سیمان را هدف گذاری کرده که این میزان افزایش پنج میلیون تنی را نسبت به سال گذشته، در برنامه پیش بینی کرده است.

استان فارس با سه کارخانه سیمان، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان هریک با دو واحد در مجموع سهم ۵۰ درصدی از ۱۸ واحد معرفی شده توسط انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان را به خود اختصاص داده اند.

علاوه براین استانهای البرز، ایلام، بوشهر، تهران (توسعه واحد ۹)، خراسان شمالی و جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان و لرستان هریک با یک کارخانه بقیه واحدهای سیمانی در دست اقدام را در اختیار دارند.

انجمن یادشده از پروژه های سیمان سبلان خلخال (استان اردبیل)، مهر ماکو ( آذربایجان غربی)، سفید فردوس (خراسان جنوبی)، سفید گچساران (کهگیلویه و بویراحمد) و سفید فجر گناباد (خراسان رضوی) به عنوان واحدهای غیر فعال کنونی نام برده است .

بررسی ها نشان می دهد که صنعت سیمان در سالیان اخیر در کشور توسعه نیافته، اما با فرصت ها و تهدیدهای بسیاری مواجه است.

گزارشهای منتشر شده حاکی است ، احداث یک کارخانه یک میلیون تنی سیمان به حدود ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد، اما حجم فروش آن ۷۵ میلیارد تومان است که دوره بازگشت سرمایه از دوره ۱۵ ساله نیز فراتر می رود، بنابراین کارشناسان مالی در صنعت سیمان براین باورند که طرح های سیمانی از توجیه اقتصادی برخوردار نیست.

افزایش هزینه تمام شده، حمل و نقل مواد خام و خرید قطعات از دیگر مشکلات فعلی صنعت سیمان محسوب می شود. توسعه صادرات و دستیابی به بازارهای بیشتر از راهکارهای پیشنهادی برای خروج از رکود در این صنعت مطرح است.

همچنین اساسی ترین زیرساخت برای توسعه صادرات این بخش، حمل ونقل است که نیاز به حمایت جدی دولت دارد و ورود به بازارهای قاره سیاه به عنوان افق پیش رو در قالب ششمین برنامه توسعه باید در چارچوب کمیسیون های مشترک اقتصادی با کشورهای دوست، برنامه ریزی شود.

امروز ایران با تولید نزدیک به ۷۰ میلیون تن سیمان در جایگاه سوم این صنعت قرار دارد، اما صادرات بالغ بر ۱۸٫۵ میلیون تنی سال گذشته موجب شد، کشورمان جایگاه نخست را از این نظر به دست آورد.

شایان ذکر است شرکت مجتمع سیمان فجر گناباد (سهامی خاص)در تاریخ ۱۸/۰۹/۱۳۸۷ تحت شماره ۳۴۶۱۰ در اداره کل ثبت شرکت ها به ثبت رسید و مجوز های لازم  از وزارت صنایع و معادن جمهوری اسلامی کسب گردیده است.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها