تاریخ : شنبه, ۱۰ آبان , ۱۳۹۹ 15 ربيع أول 1442 Saturday, 31 October , 2020
1

مگر میشود در گناباد دانشکده پزشکی دایر کرد؟!

  • کد خبر : 3164
  • 16 مارس 2014 - 10:59
مگر میشود در گناباد دانشکده پزشکی دایر کرد؟!

آن روزها که دکتر مهدیزاده با هدف راه اندازی دانشگاه ، پیگیری های تاسیس دانشکده پزشکی را آغاز کرده بود. کمتر کسی فکر می کرد روزی دانشگاه علوم پزشکی گنابادبه چنین پیشرفتهایی دست خواهد یافت!

به گزارش گنابادتایمز، دانشگاه علوم پزشکی گناباد را باید مدیون تلاش های شبانه روزی دکتر مهدی مهدیزاده و همت  مسئولین شهرستان دانست. هر چند در این میان سایر نمایندگان ادوار گناباد(دکتر آزادمنش و دکتر مدنی) و همچنین دکتر رجایی نماینده فعلی نیز پیگیری های شایانی انجام داده و می دهند.

دکتر مهدیزاده پس از کسب اعتماد مردم در دومین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی (26 فروردین 1363) و راهیابی به مجلس شورای اسلامی ، راه اندازی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را به عنوان یکی از مهمترین برنامه های خود در دستور کار قرار داد.  دانشکده پزشکی گناباد نیز از این قاعده مستثنی نبود و پس از تشکیل وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی ( 24 مهرماه 1364) با پیگیری دکتر مهدیزاده در تاریخ 5 بهمن 1365 مجوز تاسیس  اخذ شد ولی به دليل تاخير در ساخت و اتمام پروژه ساختماني و نيز سياستهاي انقباضي وزارت متبوع، در مورد كاهش ظرفيت پذيرش در رشته پزشكي، با وجود نامه نگاری ها و پيگيری های صورت گرفته، راه اندازی اين رشته تا سال 1388 ممكن نشد.(1)

در این مجال به سالهای دور سفر می کنیم روزهایی که زمزه ی راه اندازی دانشکده پزشکی گناباد شروع شده بود، زمانی که تصور این موفقیت ها برای خیلی ها سخت و شاید خنده دار! بود. به عنوان نمونه می توان به اظهار نظر نماینده سبزوار در دوره دوم مجلس شورای اسلامی اشاره نمود:

20 تیر1364 / صحن علنی مجلس شورای اسلامی

دکتر راه چمنی،نماینده وقت سبزوار در مخالفت با لایحه تاسیس وزارت خانه بهداشت،درمان و علوم پزشکی در مورد امکان راه اندازی دانشکده پزشکی در گناباد چنین می گوید:” این شعاری که واقعاً غلط است که مثلا در گناباد چهار تا پزشک داشته باشیم، ما بخواهیم در اینجا دانشکده درست بکنیم یا چهارتا دانشجو بدهیم این شعار واقعاً شعار خنده داری است.هر دانشگاهی و هر کی این شعاررا بشنود، می خندد، مگر می شود در گناباد دانشکده پزشکی دایر کرد؟! هر یک دانشجوی مامائی باید دو تا تخت بیمارستانی داشته باشد، هر 10 تا دانشجوی مامائی باید یک نرس ماما داشته باشد که بخواهد فرض کنید آموزش بدهد دانشکده مامائی که فوق دیپلم تربیت میکند نمیتواند در گناباد تأسیس بکنید، آن وقت برسد به دانشکده پزشکی. خوب با این شعارهای گول زننده واقعاً نباید با مسائل پزشکی مملکت این جوری برخورد بکنیم.من آنچه که نظرم هست معتقدم این لایحه احتمال دارد که یک درصد موفق بشود، 99‏‏% احتمال دارد که موفق نشود و پزشکی مملکت را چنان به هم بریزد که هیچکس نتواند کنترل بکند و هیچکس نتواتند به اصطلاح دیگر خوبش بکند و همین چهارتا پزشک هم که در شهرستانها متخصص وجود دارد، در مراکز استانها از دانشکده ها بیرون بیایند و بعد طبیعی است که نمی آیند در مشهد مطب بزنند نمی آیند در شهرستانهای کوچک مطب بزنند، یا مراکز استانها، همه به تهران بر می گردند.

 در میان صحبت های نماینده سبزوار ناگهان دکتر مهدیزاده از میان نمایندگان فریاد میزند که

 در گناباد میشود دانشکده پزشکی دایر کرد

و شد آن چه باید می شد.

دکتر راه چمنی نماینده وقت سبزوار، آن روزها که براحتی صحبت از نشدن و نمی شود و … به میان می آورد نمی دانست قرار است روزی بر مسند سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی گناباد یکی از همشهریان خودش (دکتر مسلم) تکیه زند و پس از کسب تجارب زیاد و ارزشمند با لابی و اصرار نماینده فعلی سبزوار از گناباد رهسپار دیار خود سبزوار شود.

پیگیری دکتر مهدیزاده به منظور اخذ مجوز جذب دانشجوی پزشکی

پیگیری دکتر مهدیزاده به منظور اخذ مجوز جذب دانشجوی پزشکی در تاریخ 30 شهریور 1388

 

نامه دکتر مسلم به وزیر بهداشت در تاریخ 3 دیماه 1388( متن نامه همان نامه ارسالی دکتر مهدیزاده به معاون رئیس جمهور است)

نامه دکتر مسلم به وزیر بهداشت در تاریخ 3 دیماه 1388(منبع عکس از سایت گناپا)

متن نامه دکتر مسلم دقیقا همان نامه ارسالی دکتر مهدیزاده به معاون رئیس جمهور در تاریخ 1389/6/30 با کمی اصلاحات است،اما دکتر مسلم اینگونه وانمود می نماید که پیگیری از تاریخ سفر وزیر بهداشت به گناباد در تاریخ 4 دی 1388 با نامه ایشان به جریان افتاده است . وی در تاریخ 3 فرودین 1389 می گوید : ” پس از استقرار دولت دهم، در پي سفر ديماه سركار خانم دكتر دستجردي، به شهرستان گناباد و بازديد ايشان از مجموعه دانشگاه اين تقاضا مجددا مطرح گرديد، كه به لطف خداوند متعال، و با نظر مساعد مقام محترم وزارت، سرانجام در جلسه شوراي گسترش مورخه 88/12/18 تاسيس رشته پزشكي اين دانشگاه به تصويب رسيد .

امیدواریم اینک که پس از چندین سال مدیریت دکتر مسلم سکان دانشگاه علوم پزشکی به فرد دیگری سپرده می شود، در ادامه روند رو به رشد دانشگاه شاهد موفقیت های روزافزون باشیم.

—————————————————————————————

(1) : مصاحبه دکتر مسلم با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گناباد / 3 فروردین 1389

لینک کوتاه : http://gonabadtimes.ir/?p=3164

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۱۷
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید سردبیرگنابادتایمز منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.