شماره مطلب : 5930
زمان انتشار : ۱۰ بهمن ۱۳۹۲

معرفی پزشکان زیرمیزی‌بگیر در گناباد؛ دفاع از حیثیت جامعه پزشکی

ضرب‌المثل “هرچه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که بگندد نمک” حکایت امروز دریافت‌های زیرمیزی پزشکان است

به گزارش گنابادتایمز، بنا بر مطالبات فراوان همشهریان گنابادی مبنی بر برخورد جدی با پدیده شوم زیرمیزی با پیگیری های به عمل آمده مشاهده شده است علی رغم قول مسئولین مربوطه این معضل ریشه کن نشده است. هر چند پزشکان متعهد،دلسوز و متخصص فراوانی در سطح شهرستان گناباد مشغول خدمت رسانی به بیماران هستند اما متاسفانه  تعداد محدودی از پزشکان اقدام به اخذ زیر میزی می نمایند. در شرایطی که دریافت خارج از عرف از سوی برخی پزشکان اعتبار و حیثیت این قشر را هدف قرار داده، شاید بتوان گفت برخورد قانونی بهترین راهکار برای حل این معضل است چرا که بی‌توجهی به این مهم باعث خواهد شد تادریافت زیر میزی همچون غده‌ای سرطانی بین این قشر ریشه دوانده و پایه‌های جامعه پزشکی را سست ‌کند.

گنابادتایمز برآنست تا لیست پزشکان زیرمیزی بگیر را با اسناد و مدارک منتشر و به مراجع ذی صلاح ارائه نماید، هرچند برخی از آنان نه تنها احتیاج به معرفی ندارند بلکه نرخ قیمت هایشان زبان زد خاص و عام  است.

بنابراین از عموم همشهریان گرامی درخواست می شود موارد را با ذکر سند برای گنابادتایمز ارسال نموده تا پس از هماهنگی با مسئولان مربوطه از همین شبکه خبری منتشر گردد.

وزیر بهداشت با پزشکان زیر میزی بگیر اتمام حجت کرد

وزیر بهداشت با پزشکان زیر میزی بگیر اتمام حجت کرد

شایان ذکر است پایگاه ” خانه ملت” در اقدامی قابل تقدیر گزارشیاز پدیده شوم زیرمیزی منتشر کرده است:

خانه ملت گزارش می دهد :

ضرب‌المثل “هرچه بگندد نمکش می‌زنند وای به روزی که بگندد نمک” حکایت امروز دریافت‌های زیرمیزی پزشکانی است که اگرچه بین تعداد معدودی از پزشکان رواج یافته اما تاثیرگذاری آن به گستره اعتبار تمام جامعه پزشکی است، پدیده شومی که حیثیت جامعه پزشکی را هدف قرار داده است.

طی هفته‌های اخیر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با حضور در مراسم جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی، پزشکان را به الگوبرداری از زکریای رازی دعوت کرد و یادآور شد این شیمی‌دان بزرگ معتقد است پزشکی حق دارد به درمان بیمار بپردازد که علم و اخلاق لازم برای این کار را داشته باشد؛ این نشان دهنده آن است که جامعه سلامت باید بخشی از تحقیقات خود را به مسائل اخلاقی و جامعه‌شناسی اختصاص دهند.

چندسالی است که بحث زیرمیزی پزشکان و درآمدهای میلیونی آنها مانند آتش زیر خاکستر است و هرازگاهی شعله‌ور شده و دوباره فرو می‌نشیند این درحالی است که برخی معتقدند طرح این مسئله به حیثیت جامعه پزشکی لطمه زده و حتی در کیفیت خدمات پزشکی نیز تاثیرات نامطلوبی دارد اما عده‌ای دیگر بر این باورند این پدیده هرچند تلخ و گزنده اما واقعیتی است که به دلیل حفظ حرمت و اعتبار جامعه پزشکی باید در ابعاد گوناگون مورد رسیدگی قرار گیرد.

متاسفانه امروزه آنچه که پدیده زیرمیزی را بیش از پیش زشت و ناپسند جلوه داده وجود دانه درشت‌هایی است که با دریافت‌های کلان از بیماران، الگویی برای دیگر پزشکان شده و به دلیل توانایی در تخصص پزشکی، به خود اجازه می‌دهند بدون هیچ ابایی مبالغی بین 30 تا 60 میلیون از بیماران دریافت کنند.

این افراد که اشخاص صاحب نام در حوزه تخصصی خود بوده و با شیوه‌های مختلفی از جمله داشتن حساب بانکی متعلق به شخصی دیگر، خواهان این مبالغ هستند با چنان ظرافتی اقدام به دریافت زیرمیزی می‌کنند که به سختی می‌توان تخلفات را شناسایی و این افراد را متهم به اقدامات غیرقانونی کرد.

از سوی دیگر بیمارانی که ناچار به پرداخت این مبالغ هستند از اعتراض و علنی کردن پرداخت زیرمیزی امتناع می‌کنند زیرا معتقدند اگر دوباره گذارشان به این پزشک بیفتد از ارایه خدمات مطلوب بی‌بهره مانده و همین ترس باعث فرار از اعلام اسامی پزشک مربوطه از سوی بیمار می‌شود.

همه این فجایع در سایه برخی بیمارستان‌هایی رخ می‌دهد که نام خصوصی بودن را یدک می‌کشند؛ این بیمارستان‌ها با وجود داشتن آیین‌نامه‌هایی مبنی بر دریافت نکردن مبالغ اضافه از بیمار، اما به نظر می‌رسد برخی پزشکان به مفاد آن اهمیت نداده و با سهولت از کنار آن عبور می‌کنند.

پدیده زیرمیزی درحالی بین تعدادی از پزشکان مجرب اتفاق افتاده که این گمان در اذهان شکل می‌گیرد که شاید روسای بیمارستان‌ها نیز با این پزشکان جیب یکسانی دارند و به قول معروف شاید دستشان با پزشکان در یک کاسه باشد.

با پیگیری‌ و بررسی‌های میدانی، به لیستی دست پیدا کردیم  که نام 14 پزشک اسم و رسم‌دار در حوزه درمان به چشم می خورد اما نکته قابل تامل معرفی نکردن این افراد و رفتاری صلح‌جویانه از سوی مسئولان برای برخورد با آنان است.

همچنین داشتن لیست سیاه پزشکان صاحب نام از سوی مسئولان وزارت بهداشت و ممانعت از معرفی آنها سوال‌های زیادی را در ذهن مردم به جا می‌گذارد که به راستی دلیل ممانعت از معرفی نام این افراد چیست؟

در هر صورت بعد از پیگیری‌های انجام شده این لیست به دست آمد و مشخص شد این افراد با چه تخصصی و درکدام‌یک از بیمارستان‌ها به صورت علنی بیمار را مجبور به پرداخت زیرمیزی می‌کنند.

 

نام پزشک

 

 تخصص

 

م.ع – ی.ن

 

 جراح قلب

 

ب – س. م

 

 ارتوپد جراح ستون فقرات

 

م – ن

 

 ارتوپد

 

ع.ر- ک. م

 

 جراح عروق

 

ع.ر- ش. ر

 

 جراح مغز و اعصاب

 

م.ح – م

 

 جراح قلب

 

ف – ف

 

 جراح پلاستیک

 

م- ن

 

 گوش و حلق و بینی (ENT)

 

م.ر- م

 

 گوش و حلق و بینی (ENT)

 

م.م-ا.آ

 

 جراح زنان

 

غ.ر- و.ک

 

 جراح عمومی

 

ن- ن.ه

 

 زنان و زایمان

 

ع- م.م

 

 جراح عمومی

 

ج- د

 

 ارتوپد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گنابادتایمز آماده انتشار انتقادات و پیگیری تخصصی مطالبات مردمی شهرستان گناباد می باشد.

ارسال مطالبات شما از مسئولین گناباد

دیدگاه ها

  1. شهرام گفت:

    واقعا مایه تاسف است که متخصص مادی و پول پرست باشد. سلامتی بیمار با منافع چنین کلاشانی درتضاداست

  2. شهرام گفت:

    واقعا مایه تاسف است که متخصص مادی و پول پرست باشد. سلامتی بیماربامنافع چنین کلاشانی درتضاداست.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها