شماره مطلب : 9465
زمان انتشار : ۳۰ شهریور ۱۳۹۳
شهرک شهرجو

مسکن مهری که با گنابادی ها چندان مهربان نبود

مسکن مهر را می توان از پرماجراترین پروژه های چند سال اخیرشهر گناباد دانست که با وجود نارضایتی مکرر، پیمانکاران و مسئولان زیر بار نمی روند و مشکلات را منکر می شوند.

به گزارش گنابادتایمز، مسکن مهر گناباد قصه پرغصه ایست که بارها و بارها درخصوص مسائل و مشکلاتی که برای مالکان پیش آمده است گزارشات و اخبار مستند منتشر شده است ولی گویا مسکن مهر با همشهریان گنابادی چندان هم مهربان نیست. براستی چرا مسئولان مشکلات را به دوش بقیه می اندازند؟ صفری خبرنگار خراسان نیز درگزارشی بدان پرداخته است.

مطالبه مردم :

مسکن مهر را می توان از پرماجراترین پروژه های چند سال اخیرشهر گناباد دانست که با وجود نارضایتی مکرر مالکان، پیمانکاران و مسئولان زیر بار نمی روند و مشکلات را منکر می شوند.

یکی از مالکان شهرک شهرجو گفت: امسال تعدادی از واحدهای ویلایی مسکن مهر در شهرک شهرجو تحویل متقاضیان شده اما به دلیل وضعیت نامرغوب خاک چاه های فاضلاب پر شده و تعدادی ازچاه های واحدهای مسکونی ریزش کرده و خساراتی را به بار آورده است.

سیدجواد علوی افزود :در هر هفته یک چاه از منازل مسکونی نشست می کند ومردم شهرک همیشه با ترس و نگرانی در این شهرک زندگی می کنند.

یکی دیگر از ساکنان شهرک شهرجو راه مواصلاتی و دسترسی نداشتن به شهرک را معضل دیگر آن دانست وگفت : غیر از راه ورودی فعلی که از قبرستان قدیمی قصبه شهر می گذرد راه دیگری که قرار بود از میدان ورزش به شهرک شهرجو کشیده شود به دلیل عبور از روی قنات کهن قصبه و مخالفت میراث فرهنگی و ترس از موافقت نکردن یونسکو در آینده ، بلاتکلیف مانده است.

سلمان اکبر دوست افزود :وجود چندین گاوداری در اطراف شهرک و بوی نامطبوع آن شرایط بهداشتی نگران کننده ای برای ساکنان آینده به وجود آورده است!

یوسفی یکی دیگر از مالکان شهرک گفت:متاسفانه رینگ دور شهرک از نعمت روشنایی بی بهره است. یکی از ساکنان این شهرک که مدعی است دختر کوچکش بر اثر اهمال کاری پیمانکار دچار حادثه و لکنت زبان وفلج شدن دست راست شده بود گفت :متاسفانه براثر افتادن لولا بر سر دختر ۳ ساله ام در بالکن حدود ۴۵ روز دخترم دربیمارستان مشهد در کما بود به گونه ای که پزشکان قطع امید کرده بودند.

مجید قدرتی گفت :پزشکان خواستار اهدای اعضای دختر کوچکم بودند که خوشبختانه شفا یافت اما به دلیل آسیب دیدگی در ناحیه دست وپا قادر به صحبت نیست وی از غیر استاندارد بودن مصالح به کار رفته در ساختمان ها و تایید این موضوع از سوی کارشناسان سخن گفت وافزود: فقط یک نمونه از اهمال کاری پیمانکار این است که بیش از یک تن گچ توسط پیمانکار در زیر باران فاسد شده همچنین کاشی های غیر استاندارد در منازل استفاده شده است و لوله های فاضلاب بدون حفاظ است که در فصل زمستان دچار یخ زدگی خواهد شد. وی افزود: از همه مهم تر انتخاب نادرست زمین در شهرک شهرجو است و بسیاری از ساکنان با ارائه مدارک قانونی و با استناد به فیلم و عکس این ادعا را مطرح کرده اند.

یکی از بانوان ساکن در این شهرک گفت:در این شهرک ازفضای آموزشی وفرهنگی وحتی نانوایی خبری نیست. مریم حیدری افزود:متاسفانه هیچ گونه تمهیداتی برای احداث فضاهای آموزشی در این شهرک در نظر گرفته نشده است. یکی ازساکنان شهرک با نشان دادن ترک هایی در ساختمان ها گفت :به دلیل بافت منطقه و وضعیت موجود بیشتر منازل به صورت عمودی دچار ترک های پیاپی شده وحداقل در هر ساختمان ۲ تا ۳ ترک با گذشت یک سال ازبهره برداری منازل به وضوح مشاهده می شود.

محسن غلامی با انتقاد ازبعضی ساکنان شهرک به خاطر حفر چاه در پیاده رو این موضوع را خطر جدی برای ساکنان دانست. یکی دیگر ازساکنان شهرک که از کارگران شهرک صنعتی بود گفت: با خوشحالی چند ماه پیش از خانه اجاره ای به شهرک آمدم و خانه ام را تحویل گرفتم اما در کمال ناباوری هنگامی که شیر آب آشپز خانه را باز می کنم از زیر کاشی کف آشپزخانه آب بیرون می زند!

مهدی عسگری افزود:مردم شهرک تاکنون نامه ها وطومارهای زیادی در خصوص مشکلات شهرک به مدیران مسئولان شهرستان واستان وکشور ارسال کردند اما هیچ کس پاسخ گو نیست نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر مشکلات موجود در شهرک شهرجوی گناباد گفت: مکان یابی یکی از نقاط ضعف مسکن مهر بود که در آن دقت لازم صورت نگرفت، اغلب مکان هایی که مسکن مهر در آن ساخته شد، مکان هایی بود که مردم تمایلی به زندگی در آن جا نداشتند.

دکتر محمد رجایی افزود: مسئله دیگر در مسکن مهر این بود که در ساخت آن نیز اشکالاتی وارد بود، باید ساخت مسکن را به مردم واگذار می کردیم تا زمین و تسهیلات ارائه شده سبب ساخت مسکنی دلخواه متقاضیان باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر گناباد گفت : جانمایی مسکن مهر در گناباد از ابتدا نادرست بوده و اصلاً در شهر کویری گناباد نیازی به آپارتمان سازی نبود. سید حسین پورهاشمی افزود: متاسفانه این طرح در گناباد با کندی در حال اجرا بوده ، به طوری که برخی از متقاضیان با وجود واریزی حق السهم خود ناراضی اند و امروزه هم با انبوهی از مشکلات دست وپنجه نرم می کنند.

شهردار گناباد نیز با اظهار نگرانی از وضعیت موجود گفت:تا کنون شهرک شهرجو در اختیار شهرداری قرار داده نشده و به دلیل بعضی از مشکلات وفراهم نشدن امکانات اولیه ومحروم بودن ساکنان این شهرک از ارائه خدمت به این شهرک معذور هستیم.

رئیس اداره آب وفاضلاب شهرستان گناباد گفت:به دلیل ریزش چاه ها ومشکلاتی که برای مردم این شهرک به وجود آمده عملیات اجرای فاضلاب شهری در صورت تامین اعتبار در چند روز آینده در این شهرک اجرا خواهد شد. ریاضی افزود: هم اکنون عملیات خط اصلی ازمخزن اصلی از پایین دست در حال اجراست که با اتمام خطوط اصلی طرح شهرک شهر جو وشهر بیدخت که از اولویت اول طرح است به پیمانکار واگذار و عملیات اجرای پروژه شروع خواهد شد.

رئیس اداره برق شهرستان گناباد نیز درباره خاموشی رینگ اطراف شهرک گفت:هنوز در اطراف خیابان اصلی ساخت وساز انجام نگرفته و خالی از سکنه است اما در صورت تامین اعتبار عملیات روشنایی اجرا می شود.

پاسخ اداره کل راه و شهرسازی

در همین زمینه سرپرست مدیریت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهر سازی خراسان رضوی در پاسخ به خبر نگار ما گفت : شهرک شهر جو ۱۲ شرکت تعاونی و یک انبوه ساز در مجموع تعداد ۵۴۸واحد در قالب مسکن مهر در حال احداث است و ۱۴۰ واحد مسکونی یعنی بیش از ۲۵ درصد در حال بهره برداری است و به متقاضیان تحویل شده است.

سید محمد سیدی افزود : این شهرک در حوزه خدمات شهری قرار دارد و در طراحی این شهرک کلیه کاربری های مورد نیاز مانند پارک ،فضای سبز ، آموزشی و بهداشتی و تجاری پیش بینی شده اما احداث هر کدام از این ها بر عهده سازمان و نهاد مربوط است به طوری که ساخت فضای سبز با شهرداری و مکان های آموزشی با آموزش و پرورش است. برای ساخت مسجد در سایت نیز اقداماتی تا مرحله اجرای فنداسیون انجام گرفته که موضوع آن به هیئت امنا واگذار شده و برای ساخت واحدهای تجاری نیز برابر دستور العمل ها اقدام خواهد شد.

وی ادامه داد : بر اساس صورت جلسه شورای مسکن شهرستان گناباد مقرر شد برای جمع آوری فاضلاب واحدهای مسکونی،تصفیه خانه محلی در شهرک ایجاد شود که مقداری از هزینه ها توسط دولت تامین می گرددو بقیه از متقاضیان دریافت شد و هر تعاونی باید به ازای هر واحد ۱۰ میلیون ریال پرداخت کند که بر خی از شرکت تعاونی ها از پرداخت آن خود داری کرده اند و جمع آوری فاضلاب از طریق سیستم لوله ای به شرط تامین اعتبار توسط آب و فاضلاب انجام خواهد شد.

سیدی با اشاره به این که موضوع تامین روشنایی به شرکت برق مربوط می شود گفت : به منظور آماده سازی سایت شهرک شهر جو به ازای هر واحد مبلغ ۱۰ میلیون ریال به شرکت تعاونی ها از سهم تسهیلات مسکن مهر واگذار شده و به علاوه این مبلغ اداره کل نیز مبلغ ۵ میلیون ریال به ازای هر واحد به صورت یارانه دولتی به تعاونی ها اعطا کرده است، بنا بر این مسئولیت انجام آماده سازی بر عهده اعضا و شرکت تعاونی ها بوده که متاسفانه هیچ یک از تعاونی ها این مبالغ را صرف آماده سازی نکرده اند و بایستی برای رفاه حال اعضای خود آن را هزینه کنند بررسی هزینه ساخت پروژه های مسکن مهر شرکت های تعاونی بر عهده هیئت مدیره و بازرسی و مجامع عمومی آن ها و در نهایت اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی است.

وی افزود: اداره راه و شهر سازی فقط هزینه های مربوط به ساخت واحدهای انبوه سازان را که دارای تفاهم نامه سه جانبه است کنترل و بررسی می کند. وی خاطرنشان کرد: در صورتی که متقاضیان به هزینه ساخت واحدهای مسکونی خود اعتراض دارند می توانند از طریق اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی نیز از کمیته بررسی قیمت های زیر مجموعه شورای مسکن استان پی گیری کنند.

دیدگاه ها

 1. ناشناس گفت:

  دعا به جان آقای دکتر مهدیزاده کنید

 2. امین جمالی نوقابی گفت:

  ناشناس گل گفتی….

 3. کویر گفت:

  از ماست که بر ماست
  وقتی سیاسی کاری و لجبازی جانشین کار کارشناسی میشه میشه همین.خداوند نگذرد و نخواهد گذشت از کسانی که باعث خاموش شدن زیان ان دخترک شدند مسائل مالی به درک.
  در شهری مثل گناباد با این همه زمین خالی می توانستند در بلوار پاسداران یا وحدت این مسکن مهر را بنا کنند که تمامی تاسیسات شهری موجود است نه جایی که برای ایجاد تمامی تاسیسات شهری ارگانهای ذیربط متحمل هزینه های فراوان شده و خواهند شد.

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها