شماره مطلب : 16918
زمان انتشار : ۸ بهمن ۱۳۹۴

مستند قنات قصبه گناباد، کمک شایانی در حفظ و ماندگاری این اثر ارزشمند دارد

فرماندار گناباد گفت: حفظ میراث فرهنگی از چگونگی نحوه اجرای آن مهم تر است و در همین راستا ساخت مستند قنات قصبه به همت هنرمندان و مسئولین ذی ربط کمک شایانی در حفظ و ماندگاری این اثر ارزشمند دارد.

فرماندار گناباد

فرماندار گناباد

به گزارش گنابادتایمز و به نقل از ندای گناباد، محمدعلی نبی پور ظهر امروز (پنجشنبه) در مراسم رونمایی از از مستند قنات قصبه گناباد که در محل سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد، گفت: با توجه به اینکه ساز و کار ایجاد قنات قصبه در درون زمین است، معرفی پیچیدگی این میراث کهن برای مردم دشوار است، لذا ساخت مستند قنات قصبه کمک شایانی به معرفی مراحل ساخت این اثر جهانی به نسل جدید می نماید.

وی اظهار کرد: متاسفانه در مسیر قنات قصبه تابلوهای جلوگیری از شست و شوی ماشین ها در بستر قنات بیشتر از تابلوهای معرفی این اثر ماندگار می باشد و این حاکی از معضل فرهنگی در معرفی قنات قصبه می باشد.

فرماندار گناباد با اشاره به فرآیند ثبت جهانی قنات قصبه گفت: ثبت جهانی قنات قصبه مورد نقد و یا تمجید از سوی کارشناسان و غیر کارشناسان تبدیل شده است، اما نکته مهم در ثبت جهانی قنات قصبه حفظ این میراث کهن و استفاده از این پتانسیل برای توسعه گناباد می باشد.

نبی پور ادامه داد: در همین راستا ساخت مستند قنات قصبه به همت هنرمندان و مسئولین ذی ربط کمک شایانی در حفظ و ماندگاری این اثر ارزشمند دارد.

وی توجه به حفظ معنوی و مادی قنوات گناباد را در کنار حفظ فیزیکی آنها مهم ارزیابی نمود و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بسیاری از تولیدهای کشاورزی گناباد از آب قنوات مشروب و خشکسالی های چند ساله در گناباد ایجاد شده، متاسفانه آسیب های جدی به قنات های گناباد شده است.

هدف از ساخت مستند قنات قصبه گناباد، افزایش آگاهی مردم می باشد

نگار سرتیب زاده، سرپرست دفتر ثبت جهانی قنات قصبه در خصوص هدف از ساخت مستند قنات قصبه گفت:  قنات قصبه یکی از آثار ملی واجد الشرایط برای ثبت جهانی می باشد و به دلیل عمیق ترین قنات جهان و مهندسی سازترین قنات می باشد و هدف از ساخت مستند افزایش آگاهی مردم از قنات قصبه و تلاش در جهت حفظ آن و توسعه پایدار گردشگری در گناباد می باشد.

مهندسی حفر قنات در قنات قصبه گناباد به اوج خود رسیده است

توکلی فر، کارگردان مستند قنات قصبه گناباد با اشاره به اینکه ساخت مستند قنات قصبه ۳ سال به طول انجامیده است، گفت: در ابتدای ساخت مستند قنات، به مدت یک سال زوایای حفر قنات قصبه گناباد و تفاوت آن با سایر قنوات مورد بررسی قرار گرفت و سخت کوشی و خلاقیت ۲ ویژگی بارز قنات قصبه شناخته شد.

وی افزود: قنات قصبه گناباد دارای پیچیدگی های فراوانی است و مهندسی حفر قنات در این قنات قصبه به اوج خود رسیده است لذا تمرکز مستند نیز بر همین موضوع بوده است.

فیلم مستند قنات قصبه گناباد به درخواست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و با همکاری فرمانداری، شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد تولید شده است. مدت زمان این مستند ۷۰ دقیقه بوده و برخی از هنرمندان گنابادی نیز در این مستند نقش آفرینی نموده اند.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها