شماره مطلب : 10054
زمان انتشار : ۱۴ آذر ۱۳۹۳
چاپلوسی

مرز بین تبریک و تملق !

یکی از مدیران شهرستان در امری کم سابقه سالروز انتصاب مدیر مافوق خود را با آوردن کلماتی تملق آمیز تبریک ! گفته است. براستی مرز بین تبریک و تملق کجاست …

به گزارش گنابادتایمز موضوع تملق و عواقب فردی و اجتماعی و نیز اخروی آن مورد ابتلای بسیاری از جوامع انسانی بوده و به هر میزان این صفت درمیان آحاد جامعه بیشتر باشد، به همان میزان سرنوشت اجتماعی آن مردم به سوی قهقرا و سیر انحطاطی پیش می‌رود.
امام علی علیه السلام  در این رابطه فرموده‌اند: به راستی کسی تو را دوست دارد که تملق‌گویت نباشد، و در حضورت چاپلوسی نکند و دوست واقعی کسی است که نمی‌گذارد این تعریف و تمجید به گوش تو برسد (غررالحکم، فصل ۱۵، شماره ۱۷)
اما متاسفانه رسم غلطی در جامعه ما به وجود آمده است که از افراد به خاطر انجام وظایف ذاتی مسئولیت نیز با کلماتی تملق آمیز یاد می کنند.
لذا آوردن عباراتی نظیر استاد فرهیخته ، اندیشمند بزرگوار ،مدیر کل پر توان،عبدی پرهیزگار،انسانی اندیشمند،دستان پر توان،اندیشه سترگ، ایمان راستین ،جان در آستین،استاد فرزانه، بزرگ مرد  علم و عمل در متنی تحت عنوان تبریک سالروز انتصاب نه تنها دیگر تعجب برانگیز نیست، بلکه در جامعه ای که تملق نقش مهمی در معادلات اجتماعی بازی می کند الزامی نیز به نظر می رسد!
هر چند تشکر از اقدامات سازنده مدیران امری شایسته است اما انجام اینکار توسط منصوبین و زیردستان مفهوم دیگری می تواند داشته باشد.
چه خوب است در جامعه این فرهنگ حسنه ترویج شود که اگر مدیری توانمند است توسط مافوق مورد تقدیر قرار گیرد تا شائبه ی تملق و چاپلوسی در آن به حداقل برسد.
امام هادی علیه السلام  به کسی که در ستایش از ایشان افراط کرده بود فرمودند:” از این کار خودداری کن که تملق بسیار بدگمانی به بار می‌آورد، و اگر برادر مؤمنت مورد اعتماد تو واقع شد، از تملق او دست بردار و حسن نیت نشان ده.” (مسند امام الهادی، ص ۳۰)
لذا پیشنهاد می گردد اگر قرار است در سال آینده نیز در سالگرد انتصاب مسئول مذکور پیام تبریکی ! منتشر گردد این موارد لحاظ گردد.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

 1. صادق8 گفت:

  با این که خیلی از دست سایتتون شاکی ام و لی حقیقتا کار زشتی صورت گرفته،آخه اونجا یه آدم خیرخواه نبوده به این مدیر ما بگه که با این کار نزد مافوق عزیز و در نگاه دیگران ذلیل میشی،حد اقل اش این بود که یه بهانه بهتر پیدا میکرد.
  البته شاید هم دیر میشده تا بهانه بهتر….!

 2. s گفت:

  باسلام
  متن این پیام را خوندم و حالم از این همه تملق و چاپلوسی بهم خورد .چاپلوسی و تملق کار آدمهای ناتوان و ضعیف است.
  همشهری

 3. محمود گفت:

  بیش از ان که این کار زشت بود بدعتی عجیب بود سالروز انتصاب به حق چیزهای نشنیده کاش می پرسیدیم شاید عروسی دامادی ختنه سورانی چیزی در فامیل مدیر کل می بود تبریک می گفتند دلشون غمباد نمی گرفت

 4. ناشناس گفت:

  بیش از ان که این کار زشت بود بدعتی عجیب بود سالروز انتصاب به حق چیزهای نشنیده کاش می پرسیدیم شاید عروسی دامادی ختنه سورانی چیزی در فامیل مدیر کل می بود تبریک می گفتند دلشون غمباد نمی گرفت

 5. قاسمی گفت:

  معمولا” چاپلوسی در جوامع ضعیف بیشتر رایج است

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها