شماره مطلب : 6818
زمان انتشار : ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳
دکتر هادی محمدپور،عضو شورای شهر گناباد

مردم باید در جریان مسائل شهر قرار بگیرند

هادی محمدپور، عضو شورای اسلامی شهر گناباد در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار گنابادتایمز به سوالات مطرح شده توسط مخاطبین پاسخ داده است

 گنابادتایمز در نظر دارد به منظور ایجاد پل ارتباطی مردم با مسئولین به صورت هفتگی سوالات و مطالبات مردمی را دریافت و در جلسه گفتگوی ویژه طرح نماید؛ اولین شماره از این مجموعه به گفتگو با هادی محمدپور، عضو شورای اسلامی شهر گناباد اختصاص دارد که پاسخ سوالات ارسالی توسط مردم را از وی جویا شدیم.

در مورد رشته ی تحصیلی تان و محل اشتغال فعلی تان توضیح دهید.

من در حال حاضر دارای دکترای تخصصی مدیریت آموزشی هستم که در سال 1390 از دانشگاه میسور هندوستان فارغ التحصیل شده ام و ارزشیابی آن هم توسط وزارت علوم انجام شده است. در مورد سابقه ی دانشگاه میسور هند نیز حدود پنجاه سال است که ایرانیان در این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده و هستند و ارتباط خوبی وجود دارد. در حال حاضر نیز به مدت یک سال مأمور به خدمت شده ام از آموزش و پرورش گناباد به مجتمع آموزش عالی و به عنوان معاونت اداری، مالی و توسعه ی منابع انسانی در این مجتمع مشغول به کار هستم.

قبل از این که به مجتمع آموزش عالی مأمور شوید، به چه فعالیتی مشغول بوده اید؟

من نیروی رسمی آموزش و پرورش هستم و بیست سال سابقه ی خدمت دارم. در ابتدای استخدامم پنج سال در قوچان و روستاهای اطراف قوچان به کار مشغول بوده ام، پس از آن دو سال در ناحیه هفت مشهد و بعد از آن نیز در شهرستان گناباد فعالیت کرده ام. در آموزش و پرورش گناباد نیز در سمت های اداری مختلفی مانند کارشناس فناوری اطلاعات، کارشناس بودجه و تشکیلات، کارشناس ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات، کارشناس حقوقی و … خدمت کرده ام. در سطح دبیرستان ها نیز به عنوان مدیر دروس و معاونت دبیرستان، علاوه بر شغل دبیری خدمت داشه ام.

 در حال حاضر به جز شورای اسلامی شهر گناباد و مجتمع آموزش عالی فعالیت دیگری ندارید؟

تدریس در دانشگاه های آزاد، علوم پزشکی، پیام نور گناباد و همچنین در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد قائنات را انجام می دهم و در رابطه با پایان نامه های دانشجویان دانشگاه های مختلفی مانند علوم پزشکی گناباد و دانشگاه های آزاد قوچان، نیشابور، بجنورد، قائنات و بیرجند نیز به عنوان استاد راهنما، مشاور و داور فعالیت داشته و دارم.

 این فعالیت ها و حضور در شورا آیا تداخلی با هم ندارند؟

طبق زمانبندی که انجام می دهیم روزهای یکشنبه و سه شنبه هر هفته سایت 18 تا 20، جلسات ثابت در شورای اسلامی شهر برگزار می شود و پنج شنبه ها صبح نیز نوبت کاری من در شورا هست که کاملا خالی است و در شورا حضور دارم. و ناگفته نماند که در هر دانشگاه که در سوال قبلی گفته شد میزان تدریس من فقط دو ساعت است که هدف فقط حفظ ارتباط با دانشگاه هاست.

 آیا از ابتدای فعالیتتان تا کنون اتفاق خاصی افتاده است که بشود با مردم مطرح کرد؟

تا کنون تمرکزمان بیشتر روی پروسه ی انتخاب شهردار بود. سایر امور جاری شورا نیز بوده است، برنامه هایی از قبیل بحث برنامه بودجه ی مالی سال آینده ی شورا، مصوباتی که داشته ایم، پیگیری هایی که باید انجام می شد و …

بعضی از مخاطبین و شهروندان سوالاتی را در مورد عدم انتخابتان به عنوان ریاست شورای اسلامی شهر مطرح می کنند. در این باره توضیحی دارید؟

عرفا بر اساس تعداد آرا معمولا نفر اول را به عنوان ریاست شورا انتخاب می کنند ولی این مسئله در قانون سنجیده نشده است و طبق قانون باید در اولین جلسه ی شورای اسلامی شهر که در محل فرمانداری تشکیل می شود، اعضای شورا رأی گیری بکنند و رئیس، نائب رئیس و دبیر شورا انتخاب شوند. در انجا بنده به احترام آرای مردم کاندیدا شدم اما رأی نیاوردم و آقای شفیعی انتخاب شدند و این هیچ چیزی را در مورد جایگاه کسی کم نمی کند. هدف کار جمعی و کار شورایی است. من در این مورد هیچ گله ای ندارم و اعتقاد هم دارم که کار به صورت قانونی انجام شده است. من به آقای شفیعی تبریک گفته ام و کمکش هم می کنیم که این یک سال که به عنوان رئیس شورا انتخاب شده است موفق باشد.

 چه برنامه ای برای تحقق شعارهای دوران انتخابات خود در شورای اسلامی شهر دارید؟

من در واقع حرف شعاری نزده ام. تلاش کرده ایم که کار به صورت گروهی انجام شود.  پیگیری مسائل فرهنگی شهرستان را دنبال می کنم. چون در این حوزه خودم دستی بر آتش دارم. ما در واقع به دنبال این بودیم که با آوردن یک شهردار قوی بتوانیم به عنوان بازوهای توانمند شهردار باشیم تا کارهایی که با دوستان برنامه ریزی کرده ایم را بتوانیم به خوبی انجام دهیم. من در دوران انتخابات قول نداده ام، چون اعتقاد دارم کار باید به صورت جمعی باشد و من اگر قولی بدهم و نتوانم عملش بکنم این شاید کار قشنگی نباشد. به همین دلیل هم در برنامه های تبلیغاتی نوشته ام تلاش می کنم تا برنامه ها را با همکاری اعضای شورا انجام دهیم. تنها قولی که دادم این بوده است که در بین مردم حاضر شوم و گوش شنوایی داشته باشم که در نماز جماعت اکثر مساجد حاضر می شوم و در مناسبت ها و مراسمات خاصی که هست شرکت می کنم.

شایعاتی در مورد حضور شما در انتخابات دوره ی آینده ی نمایندگی مجلس شوای اسلامی شنیده می شود. این شایعات به چه میزان واقعیت دارد؟

من اعتقاد دارم که نماینده ی مردم در مجلس شورای اسلامی و شخصی که وارد این مجموعه می شود باید بستر لازم جهت پیگیری امور کلان شهرستان و سیاست گذاری کلان کشور را داشته باشد. بنده برنامه ای برای این موضوع ندارم و تصمیمی برای شرکت در انتخابات هم نگرفته ام.

نظرتان در مورد جریان ها و اشخاصی که به تخریب می پردازند چیست؟

من اعتقاد دارم که اگر قرار باشد یک فرد ساخته شود، باید انتقاد از او باشد. اما تخریب با انتقاد متفاوت است. افرادی که تخریب می کنند بیشتر به دنبال شناساندن خودشان به دیگران هستند بیشتر تا آن شخص. جریان تخریب گری که راه افتاده هست حالا چه در بحث نمایندگی مجلس، چه در بحث شورا و چه در بحث شهردار، این ها در واقع به دنبال انگیزه های سیاسی خودشان هستند. و اگر قرار باشد زمانی خودشان را در معرض قضاوت مردم بگذارند از طرف مردم طرد خواهند شد.

تقسیم بندی وظایف در شورا چگونه بوده و شما کدام حوزه ها را بر عهده دارید؟

ما یک تقسیم بندی انجام داده ایم در حوزه های مختلف فرهنگی، عمرانی، اجتماعی و … و اشخاص حوزه های فعالیتشان مشخص شده است. حتی مسئولین شرکت در کمیسیون های مختلف تعیین شده اند که به عنوان مثال بنده نماینده ی شورا در کمیسیون حمل و نقل هستم و به عنوان نماینده ی فرهنگی شورا هم در جلسات مختلف شرکت میکنم. با توجه فعالیت های فراشهرستانی که دارم هم از مشورت و همفکری دوستانی که در خارج از شهرستان و در شهرداری و مجموعه ی شورای اسلامی شهر مشهد هستند، استفاده می کنم.

شایعاتی در مورد وجود ارتباط بین انتخابتان به عنوان عضو شورای اسلامی شهر و انتصابتان در مرکز آموزش عالی شنیده می شود. این ارتباط صحت دارد؟

خیر، هیچ گونه ارتباطی بین این دو مسئله وجود ندارد. من در تاریخ بیستم بهمن ماه 1391 بنده درخواست داده ام و که مشهد به خاطر تداخل در امور درسی به تابستان موکول کرده بود. مجددا در پانزدهم خرداد 1392 درخواست بنده به جریان افتاده که شخص دکتر رجائی، نماینده ی شهرستان در مجلس شورای اسلامی، مهندس صفایی فرماندار شهرستان و دکتر جباری ریاست مجتمع آموزش عالی به خاطر نیازی که مجتمع داشت، پیگیری ویژه نمودند و نهایتا در بیستم شهریور موافقت استان و دو وزارت خانه انجام شده و بنده از اول مهر ماه شروع به کار کرده ام.

شما گفتید که به عنوان نماینده ی فرهنگی شورا فعالیت می کنید. به نظرتان مهترین مسائل فرهنگی که در شهرستان وجود دارد و شورا می تواند به رفع آن ها کمکی بکند چیست؟

مسائل فرهنگی، به صورت زیرپوستی هستند و قابل دیدن نیستند. من به دلیل این که مدرس سازمان تبلیغات اسلامی هستم در دوره های آموزشی مهارت های زندگی، در اکثر روستاهای شهرستان من حضور داشته و دارم و در این حوزه فعالیت می کنم.

شورا در حوزه های فرهنگی چگونه می تواند عمل کند؟

شورا فقط می تواند مشاوره بدهد و کار اجرایی مستقیم ندارد و نه توان این کار را دارد، نه سرمایه اش را، گر چه اعتقاد داریم که شهردار ما که به عنوان نماینده ی شورا محسوب می شود باید یک سری مسائل را الگو قرار دهد. توجه به فرهنگ ایثار و شهادت و توجه به فرهنگ سنتی و مذهبی ایرانی باید در اولویت کار شورا و شهرداری باشد.

در بین مردم صحبت ازوجود اختلاف زیاد در شوراست. ایا این اختلاف وجود دارد و اگر وجود دارد چطور فعالیت های شورابا این وجود به پیش می رود؟

اختلاف نظر که در هر خانواده ای هست. شورا هم خانواده ای با هفت تفکر متفاوت است. ترس من هم در ابتدا از همین بود که این هفت نفر افرادی باشیم که نتوانیم با هم کار بکنیم. در یکی دو جلسه ی اول هم نگاه ها متفاوت بود، اما وقتی همه ی ما تمرکزمان روی توسعه شهرمان بود، نگاه ها به هم نزدیک شد و ما حتی شاهد هستیم که مصوباتی که تا کنون در شورا داشته ایم بدون استثناء همگی با هفت رأی بوده اند.

حتی در انتخاب شهردار نیز که ما در سه مرحله ایشان را انتخاب کردیم، در هر سه مرحله هفت رأی به ایشان داده شده است. ما اختلاف نظر داریم اما این اختلاف نظر در نتیجه گیری ما تأثیرگذار نیست. بعضی ها دوست داشتند این را جا بندازند که مشکلات و اختلافاتی در شورا وجود دارد. حتی بارها به خود بنده مراجعاتی شد و گفتند که شما نفر اول شده اید چرا رئیس نشدید و دوستان خبرنگار به من پیامک میزدند که در این باره شفاف سازی کنید، اما بنده هیچ وقت آدم جاه طلب و فرصت طلبی نبوده ام که بخواهم از این فرصت استفاده کنم و یا دنبال پست ریاست باشم. من اعتقاد دارم در همین جایگاهی که هستم به عنوان یک عضو می توانم کاری انجام دهم.

در سطح شهر بعضا شایعاتی مطرح بوده و هست، مبنی بر این که با توجه به تغییر دولت و تغییرات مدیران، شما علاقه دارید با استفاده از جایگاهتان در شورای شهر به ریاست آموزش و پرورش شهرستان برسید. درباره ی این شایعات نظرتان چیست؟

بنده با مدرک دکتری به دنبال جایگاه و مقام نیستم. پیش تر نیز در دانشگاه پیام نور استان خراسان شرایط استخدام برایم مهیا شد اما به دلیل علاقه به فعالیت در شهر گناباد نذیرفتم. در آموزش و پرورش نیز پیشنهاداتی شده است اما احساس می کنم که نیازی به بنده نیست و علاقه ای به این سمت ندارم و در آن مجموعه افراد با صلاحیتی هستند که بتوانند امور را به پیش ببرند، اما اگر زمانی شرایط به گونه ای شد که برای حضور بنده در آموزش و پرورش احساس نیاز وجود داشت، برای خدمت به مردم در آن جایگاه حضور خواهم یافت.

آن نگاه و انتظاری که در دوران انتخابات نسبت به شورا داشتید آیا اکنون نیز به همان شکل وجود دارد یا تغییر کرده است؟

در حقیقت از دور نه می شود قضاوت کرد و نه می شود در مورد یک مجموعه نظر داد. قبل از اینکه وارد شورا بشوی فکر می کنی که خیلی از کارهای اساسی و مشکلات را می شود پیگیری کرد اما اکنون می بینیم که کار به دست شورا به تنهایی نیست و باید مجموعه ی مدیریتی یک شهر همسو برای این گونه مسائل تصمیم گیری کنند که خوشبختانه در شهرستان گناباد تا این لحظه مشکل خاصی در این باره نداشته ایم. خیلی از مسائل هست انسان از نزدیک که لمسشان می کند خیلی از مسائل را می فهمد. فشار کار زیاد است و انتظارات مردم از شورا زیاد است. ظرف شورا و ظرف شهرداری خیلی کوچک است اما خواسته ها و توقع مردم خیلی بیشتر از این است. شهرداری هم به هیچ عنوان بودجه جاری دولتی ندارد و به این خاطر باید با مردم، در کنار مردم و برای مردم کار کرد.

آیا مطلب دیگری هست که بخواهید در پایان با مردم مطرح نمایید؟ 

من فقط یک گله از خودمان بکنم. به دوستان در شورا هم گفته ایم که ارتباط با رسانه و شفاف سازی خیلی از مسائل، فشار روانی مشکلات را کمتر می کند. من اعتقاد دارم که اگر مردم در جریان مسائل شهر قرار بگیرند، مشکلاتی که ما داریم در شورا، کمتر می شود. خواسته هایی که مردم دارند، مثلا خیلی از افراد به دنبال این هستند که تخفیفات ویژه را از شورا بگیرند، در حالی که شورا به هیچ عنوان یک نهاد اجرایی نیست برای این کار، اگر شفاف سازی بشود و به عنوان مثال قوانین شهرداری در اختیار مردم قرار بگیرد، و مردم به طور شفاف بدانند که پرونده هایشان چه روندی را طی می کند، قطعا مراجعه کننده به شورا وشهرداری کم خواهد شد؛ به هر حال ارتباط با رسانه در این مدت کم بوده است. البته بنده شخصا در برنامه هایم داشته ام که اگر ارتباط با رسانه باشد بهتر است ولی چون عضوی از شورا بودم، گرچه عضو مستقلی هستم و حق مصاحبه هم دارم، اما بخاطر این که احترام بگذاریم به دیگر دوستان و کار به صورت جمعی دنبال شود، این اولین مصاحبه ی رسمی من پس از آغاز فعالیت در شورا و پس از چیزی حدود هفت ماه است.

دکتر هادی محمدپور،عضو شورای شهر گناباد

دکتر هادی محمدپور،عضو شورای شهر گناباد

کلید واژه ها

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها