تاریخ : شنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۱ 26 ذو القعدة 1443 Saturday, 25 June , 2022
1

متن كامل نطق ميان دستور دکتر رجائی در مجلس شورای اسلامی

 • کد خبر : 7012
 • 21 می 2014 - 23:36

پرداختن به مسائل ملي با محوريت مذاكرات هسته اي و نيز طرح مسائل عمراني منطقه و رسيدگي به مشكلات مقطعي وفصلي منطقه از اهم محورهای نطق میان دستور دکتر رجائی است.

به گزارش گنابادتایمز، دکتر محمد رجائی به عنوان فعالترین نماینده ادوار مجلس شهرستان های گناباد و بجستان به شهادت آمار و مستندات در خصوص تعداد نطق میان دستور و سخنرانی در صحن علنی مجلس می باشد. به نحوی که تا کنون و با سپری شدن تنها  2 سال از عمر مجلس نهم ، 4 مرتبه سخنرانی در صحن علنی مجلس داشته است.

متن كامل نطق ميان دستور نماينده مردم گناباد و بجستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دکتر رجائی در جلسه علني مجلس روز چهارشنبه 93/2/31 به شرح ذیل می باشد.

بسم الله الرحمن الرحيم 

الحمدلله رب العالمين والصلوه والسلام علي محمد و آله الطيبين الطاهرين.

اللهم صل علي علي بن موسي الرضا المرتضي الامام التقي النقي و حجتك علي من فوق الارض و من تحت الثري الصديق الشهيد.

با درود به ارواح طيبه شهدا و امام شهيدان و با سلام به محضر رهبر فرزانه انقلاب سكاندار بيدار و مدبر كشتي انقلاب و با آرزوي سلامت و توفيق براي همه خدمتگزاران صديق به مردم بزرگوار ايران و ميهن عزيز اسلامي و با سلام خدمت ملت شريف ايران ، نمايندگان محترم و مخصوصا مردم فهيم و بزرگوار شهرستانهاي گناباد و بجستان.

قبل از هر چيز اعياد رجبيه را خدمت همه عزيزان تبريك عرض مي كنم.

ابتدا نكاتي درباره مسائل ملي :

الف) اکنون کشور عزيزمان در یک مقطع بسیار حساس بسر می‌برد،  مذاکرات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با 1+5 هم می‌تواند فرصت باشد و هم می‌تواند به تهدیدی برای ما تبدیل شود.

اگرتیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشور با تدبير ، قاطعیت و با بیانی دیپلماتیک و در عین حال با صلابت  و با پشتوانه قوی داخلی از قبیل رسانه‌ها، مسئولان و ملت  در مذاکرات حضور یافته و از حق مسلم هسته‌ای کشور دفاع نموده  با صرف نظر از نتیجه ملموس مذاکرات،  کمترین اثر آن رساندن پیام حقانیت و مظلومیت ملت ایران به گوش جهانیان و انزوای دشمنان آنها خواهد بود.در غير اينصورت زياني جبران ناپذير خواهيم داشت.

در اين رابطه ذكر نكاتي ضروري است :

1- تیم مذاکره کننده محترم توجه دارند که جبهه استکبار، زیاده خواه بوده  و تلاش خواهد کرد با طرح مسائل انحرافی بیشترین امتیاز را از مذاکرات بدست آورد، لذا باید با هشیاری ، مراقبت  دقیق و اعتماد به نفس برخاسته از حمایت‌‌های بی دریغ رهبر معظم انقلاب  و مردم شریف ایران اجازه این باج‌خواهی‌ها را به آنها نداده و  برایشان روشن سازند که در خواب و خیال روابط قبل از انقلاب اسلامی  با ایران نباشند چرا که آن سبو بشکست و آن پیمانه ریخت و اکنون با کشور ی با مردمی انقلابي ، از خود گذشته  و بیدار مواجه هستند که ذره‌ای از منافع خود عدول نخواهند کرد.

2-  نباید هر انتقادی را مخالفت با دولت محترم و اصل مذاکرات تلقی کرده و جلوی اظهار نظرها گرفته شود چرا که نقادی می‌تواند باعث افزایش حساسیت و جلوگیری از اشتباه گردد.

 3-  منتقدین محترم نیز انصاف و صداقت در اظهار نظر را رعایت کرده و به گونه‌ای سخن نگویند که موجب تضعیف تیم مذاکره کننده گردد چرا که به فرموده رهبر معظم انقلاب آنها فرزندان انقلاب هستند و اکنون در حال مذاکره ای سخت و نفس گیر با قدرت‌های مدعی جهانی بوده و شدیدا نیازمند آرامش فکری و دوری از مسائل حاشیه‌ای مي باشند.

ب) با توجه به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مسئله هدفمندی یارانه‌ها اگر مهمتر از مذاکرات هسته‌ای نباشد کمتر از آن نیست و توفیق در آن بستگی تام به اجرای صحیح آن دارد و دولت محترم بايد به فلسفه یارانه توجه کرده  و به گونه‌ای برنامه‌ ریزی کند که نه تنها فشاری بر مردم تحميل نشود بلکه افزایش رفاه عمومی را در پی داشته باشد و این امر جز با اجرای صحیح ، قانونمند و غير محافظه كارانه هدفمندی یارانه ها امکان‌پذیر نخواهد بود.

ج) علی رغم پیشرفت‌های قابل ملاحظه اقتصادی به دلیل توزیع نامتعادل ثروت و درآمد و وجود دائمی تورم، مردم شیرینی این پیشرفتها را در کام خود احساس نمی‌کنند بنابراين لازم است مجلس و دولت محترم تدبیری بیاندیشند تا با همکاری یکدیگری بر این دو معضل فائق آیند و از بحثهاي غير لازم من و تو و توپ را به ميدان يكديگر انداختن جدا اجتناب ورزند چرا كه اولا : همه ما در پيشگاه خداوند و ملت شريف ايران مسئوليم و ثانيا : همه در يك كشتي نشسته ايم.

د) سیستم بانکی متاسفانه از وظیفه ذاتی خود دور شده و با مشكلات عديده اي چه از لحاظ ساختاري و چه از لحاظ انگيزشي و نيز عملكردي مواجه است بنا براين تسریع در اصلاح سیستم بانکی از ضروریات امروز کشور است.

 و اما نكاتي درباره حوزه انتخابيه ام :

 1. از معاونت محترم برنامه ‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس ‌جمهوري مي خواهم که سیاست‌های اعلامی دولت را مد نظر داشته ودر تخصیص اعتبار اولویت‌ها را رعایت کنند ودر این رابطه توجه آنها را به تخصیص اعتبار برای فروردگاه گناباد جلب می‌نمایم.
 2. با تشکر از وزیر راه و شهرسازی جهت تصميم بر اجرایی نمودن راه آهن شرق کشور در مسیرهای کال شور- گناباد- قائن – بیرجند و نهبندان به سمت چابهار، از ايشان مي خواهم براساس توافق به عمل آمده با اهتمام ویژه نسبت به اتمام مطالعات و اخذ مجوزهای لازم تا پایان شهریورماه 1393 و گنجاندن آن در ردیف بودجه سال 1394 جهت آغاز عملیات اجرایی آن پیگیری‌های لازم را معمول دارند.
 3. مردم شهرستان بجستان هنوز از نداشتن آب شیرین در رنج هستند و علیرغم تامین اعتبار برای نصب آب شیرین کن در سال گذشته کار به کندی پیش می‌رود لذا خواستار تسریع در این امر مي باشم.
 4. مردم شهرستان بجستان از داشتن استخر محروم هستند لذا تسریع در تکمیل تنها استخر سرپوشیده  اين شهرستان را تقاضا دارم.
 5.  شهرستان های گناباد و بجستان 15 سال است که با بحران خشکسالی ، این سونامی خاموش مواجه هستند به طوری که تعداد زیادی از قنوات خشک شده و یا  شديدا آبدهي آنها کاهش یافته و در نتیجه تعداد زیادی از باغات  مردم که حاصل تلاش چند ده ساله آنها بوده خشک گردیده و كشاورزي آنها هم با مشكل جدي روبروست به طوری که برخی کشاورزان مجبور می‌شوند اراضي كشاورزي ( مخصوصا اراضي زعفران) و باغات خود را با تانکر آبياری کنند لذا در این راستا کمک برای جبران خسارت‌های وارده برکشاورزان عزيز و تخصیص اعتبارات ويژه برای لایروبی قنوات  و افزایش اعتبارات طرح آبخيزداري سياهكوه  واجرای پروژه‌های آبخوان داری يك ضرورت است.
 6.  وجود ریزگردها یکی از مشکلات شهرستان‌های گناباد و بجستان است ، لذا برای مبارزه با این پدیده ، کاشت ، اصلاح  و جوانسازی تاغزارهاي منطقه از طریق مشارکت بانک توسعه اسلامی و يا بانک های داخلی و بخش خصوصي پیشنهادمی‌شود.
 7. وقوع سیل ویرانگر و تگرگ در ماه جاري در منطقه پسكلوت گناباد باعث بسته شدن چندين رشته قنات ، ويراني مزارع ، تخريب راههای روستایی و مراكز نگهداري دام ، تلف شدن بیش از 250 راس دام  و آسیبهاي جدی به باغات پسته در روستاهاي گيسور ، كلاته نمك ، كلاته ميغاني ، روشناوند و حاجي آباد گردیده است كه تسريع در جبران خسارات وارده از طريق كمك بلاعوض ، اعطاء تسهيلات قرض الحسنه و استمهال وامهاي كشاورزي يك ضرورت براي امكان ماندگاري روستائيان در اين روستاها مي باشد.
 8.  كمبود قاضي در شهرستان گناباد باعث تراكم پرونده ها ، نوبت دهي براي بيش از يكسال و مراجعه مردم به دادگستريهاي شهرستانهاي مجاور و نتيجتا منجر به مشكلات فرهنگي و اجتماعي شده است لذا از مسئولين محترم قوه قضائيه مي خواهم هر چه سريعتر به قول خود مبني بر حل مشكل عمل نمايند.
 9. يارانه شير هنوز به دست گاوداران نرسيده و متاسفانه كارخانه هاي لبنياتي استان گلستان تمام يارانه دريافتي را طبق گفته خودشان به دامداران همان استان تخصيص داده و از پرداختن سهم گاوداران استانهاي ديگر ( طبق گفته نماينده گاوداران گناباد) سرباز زده اند لذا براي حل مشكل مزبور تقاضاي رسيدگي سريع دارم.
 10. دامداران دامهاي كوچك به دليل گراني خوراك دام و ارزان شدن دام زنده با مشكل جدي مواجه بوده و نيازمند حمايت دولت محترم مي باشند.
 11. عليرغم اينكه كاركنان اورژانسهاي بين شهري  115 در اكثر نقاط كشور تبديل به قراردادي شده اند ولي متاسفانه هنوز در برخي شهرستانها من جمله گناباد و بجستان به صورت شركتي باقي مانده اند و حقوق اين عزيزان كمتر از حداقل قانون كار بوده و عيدي نيز دريافت نمي كنند لذا از وزير محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي مي خواهم نسبت به حل اين مشكل هر چه سريعتر اقدام نمايند.
 12. امكانات و اعتبارات ورزشي در شهرستانهاي گناباد و بجستان بسيار كم بوده كه افزايش آن مورد تقاضاست.
 13. عليرغم گذشت بيش از 10 سال از رحلت عالم فرزانه مرحوم حاج شيخ محمدتقي بهلول گنابادي و به تعبير مقام معظم رهبري شگفتي روزگار نقشه مرقد اين رهبر قيام مسجد گوهرشاد هنوز اجرائي نشده است.
 14. مطالب ديگري در رابطه با شهر شدن روشناوند ، راههاي روستائي شهرستانهاي گناباد و بجستان ،گازرساني به روستاهاي اين دو شهرستان ، فاضلاب شهرك فرهنگيان شهرستان بجستان ، تكميل فاضلاب گناباد و بيدخت و شروع فاضلاب شهرستان بجستان و … كه در نطق اضطراري مورخ 8/10/92 مطرح گرديده از تكرار شرح آن صرف نظر مي گردد و ضمن تشكر از عملي شدن برخي از آنها توجه مسئولين محترم را به انجام بقيه آنها جلب مي نمايم.

خدايا چنان كن سرانجام كار              توخشنود باشي و ما رستگار

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته.

لینک کوتاه : http://gonabadtimes.ir/?p=7012

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۳
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید سردبیرگنابادتایمز منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.