شماره مطلب : 11270
زمان انتشار : ۹ خرداد ۱۳۹۴

طرح‌های استعدادیابی نجات غریق در خراسان‌رضوی اجرایی می‌شود‌

رئیس هیئت نجات غریق خراسان رضوی گفت: طرح‌های استعدادیابی نجات غریق در خراسان رضوی اجرایی می‌شود.

به گزارش گناباد تایمز احمد کیفی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: خوشبختانه در نخستین روزهای سال، تقویم اجرایی فدراسیون به استان‌ها ارسال شد که دارای برنامه‌های بسیار ویژه‌ای است که در همین راستا خراسان رضوی نخستین استانی بود که برنامه‌های اجرایی خود را به فدراسیون ارائه داد.

رئیس هیئت نجات و غریق خراسان رضوی افزود: در تقویمی که از سوی فدراسیون به استان‌ها ارائه داده شده ۱۲ آیتم وجود دارد که در همین راستا خراسان رضوی هم نیز ۱۲ برنامه در نظر گرفته که می‌توان به برگزاری کلاس‌های آمادگی جسمانی ناجیان غریق، برگزاری آزمون درجه دو و درجه سه ناجیان غریق در بخش استانی اشاره کرد.

کیفی بیان کرد: خوشبختانه خراسان رضوی در بحث نجات غریق و افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند ظرفیت‌های عظیمی وجود دارد که باید بتوان با برنامه ریزی صحیح و اجرای برنامه‌هایی به صورت استانی و کشوری از این ظرفیت‌های عظیم استفاده کرد.

وی تصریح کرد: در بحث برنامه‌های سال ۹۴ برگزاری دوره‌های قهرمانی نجات غریق استان، برگزاری کلاس‌های ( سی پی آر) و اجرای کارگاه‌هایی همچون کارگاه‌های دانش افزایی مدرسان و بازدید از اماکن آبی شهرستان‌های خراسان رضوی به ویژه شهرستان‌های محروم و دادن امکانات موجود جهت تقویت شهرستان‌ها اشاره کرد.

رئیس هیئت نجات غریق خراسان رضوی گفت: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته به دنبال این هستیم که افراد توانمند شهرستان‌ها را شناسایی و  برای آنها دوره‌هایی را برگزار کنیم؛ به دنبال این هستیم که بتوانیم طی ۶ ماه دوم سال حداقل به ۴۰ مرکز آبی در سطح خراسان رضوی عزیمت و  بر روند اجرای برنامه‌هایشان نظارت کنیم.

کیفی گفت: روز گذشته (جمعه) مسابقات قهرمانی استان در دو بخش آقایان و بانوان برگزار شد که در این دوره از مسابقات ۱۶۰ نفر در هر دو بخش حضور داشتند که باید این نکته را به یاد داشت که مسابقات قهرمانی استان با هدف تعیین سطح ناجیان غریق به صورت تیمی و انفرادی برگزار شد.

وی تصریح کرد: در مسابقه نجات غریق قهرمانی استان تیم استخر دانشگاه فردوسی مشهد توانست در دو رده آقایان وبانوان قهرمان این دوره از مسابقات شود که در همین حال تیم پارک ساحلی آفتاب توانست نائب قهرمانی را از آن خود کند؛ در رده ۲۰۰ متر با مانع رضا فیاض، پرتاب طناب محمد علی صالحی و ۱۰۰ متر حمل آدمک رضا منصوری توانستند رتبه نخست هر بخش را به دست آورند.

رئیس هیئت نجات و غریق خراسان رضوی بیان کرد: به مناسبت میلاد حضرت مهدی (عج) نخستین گردهمایی ناجیان غریق خراسان بزرگ (خراسان‌رضوی، شمالی و جنوبی) در تالار نور مشهد مقدس برگزار می‌شود که تاکنون صحبت هایی مبنی بر حضور  رئیس فدراسیون، نائب رئیس و دبیر فدراسیون شده است و به احتمال زیاد یکی از این سه نفر در این مراسم شرکت پیدا می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا طرح‌های استعدادیابی توسط هیئت نجات غریق خراسان رضوی صورت می‌گیرد یا خیر، بیان کرد: در تفاهم نامه‌ای که ما بین وزارت ورزش و آموزش و پرورش منعقد شد طرح استعدادیابی مرتبط با رشته‌های ورزشی پایه است و نجات غریق شامل این طرح نمی‌شود چرا که باید سن فردی که قرار است ناجی شود ۱۸ سال تمام باشد.

رئیس هیئت نجات و غریق خراسان رضوی تصریح کرد: اینکه برای دانش آموزان طرح‌های استعدادیابی صورت نمی‌گیرد به این معنی نیست که کلا برای هیچ رده سنی استعدادیابی وجود ندارد بلکه استعدادیابی برای ناجیان غریق خراسان رضوی همه ساله در شهریور ماه برای افرادی که از نظر جسمانی شرایط ناجی بودن را دارند و سرعت شنای خوبی دارند، جهت طرح های استعدادیابی معرفی و برایشان کلاس‌های نجات غریق برگزار می‌شود.

کیفی بیان کرد: چندین سال است که دیگر نه از سوی فدراسیون بلکه از سوی اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی هم کمکی نمی‌شود و تمامی هزینه‌های هیئت با بودجه‌های مردمی بسته می‌شود، آن هم از طریق برگزاری کلاس‌ها و همایش نجات غریق است اما نباید این نکته را از یاد برد که اداره کل ورزش و جوانان استان نیز یک استخر در اختیار هیئت گذاشته است.

وی گفت: هم اکنون تنها یک استخر از سوی اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی به ما داده شده که این استخر نیز واقع در مجموعه کوثر است و هیئت نجات غریق خراسان رضوی اجاره آن را پرداخت می‌کند.

رئیس هیئت نجات غریق خراسان رضوی گفت: هم‌اکنون در خراسان رضوی بالغ بر ۳ هزار نجات غریق ساماندهی شده‌اند که در همین راستا ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر از این افراد در شهرستان‌ها هستند اما به علت کمبودهای موجود و محرومیت هایی که در شهرستان ها وجود دارد نمی‌توانیم از ظرفیت‌های این افراد استفاده کنیم.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها