شماره مطلب : 12381
زمان انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۴
احداث زیر گذر استاندارد روستای رهن

ضرورت طرح احداث زیرگذر استاندارد در رهن

این زیرگذر در ابتدای جاده کاخک قرار دارد که مردم روستای رهن آن را به پل سه دهنه می شناسند.روزانه جمع کثیری از مردم از زیر این پل کم ارتفاع و نامطمئن عبور می کنند. این معضل در سفر وزیر راه به گناباد باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش گنابادتایمز ،کانون صبای روستای رهن به قلم سعید گلچین مطالبه ای را در خصوص سفر وزیر راه و شهرسازی مطرح  نموده است که در این مجال به آن پرداخنه می شود :

به نظر می رسد اکنون فرصت مناسبی است که بار دیگر بحث زیر گذر غیر استاندارد روستای رهن مطرح شود.این زیرگذر در ابتدای جاده کاخک قرار دارد که مردم روستای رهن آن را به پل سه دهنه می شناسند.روزانه جمع کثیری از مردم از زیر این پل کم ارتفاع و نامطمئن عبور می کنند. این معضل در سفر وزیر راه به گناباد باید در دستور کار قرار گیرد.

پیش از این، پیگیری های زیادی با نهاد ها و ادارات مختلف شهرستان پیرامون احداث زیر گذر استاندارد در ابتدای جاده کاخک مطرح شده بود، اما هر کدام از نهاد ها وظیفه خود را به دیگری محول می کردند و هر کدام سعی داشتند به نحوی شانه از زیر کار خالی کنند.

در این زمینه شورای اسلامی و علی الخصوص آقای محمود یوسفی چندین بار با ادارات مختلف شهرستان که مرتبط با موضوع هستند این مشکل را درمیان گذاشته بودند که متاسفانه هیچکدام از این ادارات جواب درستی نمی دادند. همچنین نویسنده مدتی پیش نامه ای را به سایت های گناباد تایمز و گناپا با موضوع ضرورت احداث زیر گذر استاندارد در روستای رهن فرستاده است. تا شاید از این طریق معضل مذکور به گوش مسئولین امر برسد(http://gonabadtimes.ir/?p=7765) اما متاسفانه هیچکدام از این اقدامات تاکنون مثمر ثمر واقع نشده است.

در این میان اقدام عملی قابل توجهی که از سوی شورای رهن در خصوص بازگشایی این پل صورت گرفته، بدین ترتیب بوده که بعد از پیگیری های متعدد شورا و عدم جواب درست از سوی مسئولین خود با هزینه شورا اقدام به بازگشایی این مسیر نموده است. اما این مسئله زمانی جالب می شود که بدانید نهاد های مرتبط من جمله اداره راه هیچ گونی مسئولیتی را قبول نکرده اند تا جایی که معاون اداره راه چندی پیش گفته، هر گونه اتفاق احتمالی که در این مسیر صورت پذیرد هیچ ربطی به اداره مذکور ندارد.

اکنون که وزیر راه و شهرسازی به گناباد سفر می کند فرصت مغتنمی است که این مشکل با وی در میان گذاشته شود. یکی از مباحثی که شاید مطرح می شود اینست که این مسئله به وزارت راه و اداره راه ارتباطی پیدا نمی کند یا اینکه در مقایسه با سایر مشکلات شهرستان این مشکل اهمیت چندانی ندارد. اما به نظر می رسد اگر وزارت و اداره مذکور مسئول اصلی این مشکل نباشد، لااقل یکی از نهاد هایی است که در این مسئله باید دخالت کند. همچنین وزیر راه به عنوان مقام عالی دولت موظف است این معضل ولو اینکه به حوزه کاری وی مربوط نباشد دستور پیگیری و حل آن را صادر کند.

دلایل ضرورت احداث زیر گذر برای روستای رهن می تواند دلایلی از جمله موراد زیر را شامل شود؛

– روستای رهن دارای ۱۶۰۰ نفر جمعیت می باشد و فاصله این روستا تا مرکز شهرستان کمتر از سه کیلومتر می باشد؛

– این روستا دارای دو شهرک بزرگ با جمعیت نسبتاً بالا می باشد که اکثر قریب به اتفاق آنها کارشان با شهر گناباد ارتباط پیدا می کنند، به طوری برخی از آنها در طول روز چندین بار از مسیر این پل غیر استاندارد عبور می کنند و جانشان را به خطر می اندازند.

– علاوه بر مردم ساکن در روستای رهن بسیاری از مردم ریاب نیز از این مسیر عبور می کنند چرا که این مسیر را نزدیکتر به محل کارشان می دانند.

– مسیر این پل یک طرفه است اما بعضاً مشاهده می شد کسانی که در ابتدای جاده کاخک گاوداری یا کشاورزی دارند برای این که زودتر به مقصد برسند به صورت خلاف از زیر این پل به سمت جاده رهن تردد می کنند و همین مسئله تاکنون چندین تصادف خطرناک که بعضاً منجر به فوت شده در این محدوده رقم زده است.

– رانندگان بعد از عبور از این پل باید وارد جاده اصلی شوند اما در این مسیر هیچ گونه علایمی هشدار دهنده نصب نشده و این مسئله سبب می شود هم برای خود و هم برای کسانی که از سمت کاخک و زیبد می آیند مشکل درست می کنند.

– بسیاری از کشاورزان و دامداران در طول شبانه روز با این مسیر ارتباط دارند برای نمونه این افراد روزانه محصولاتشان منجمله شیر، بادمجان، گوجه، و انگور را برای فروش از این مسیر به گناباد می برند.

این مشکلات تنها برخی از مشکلاتی بود که به نظر نویسنده رسیده است امید است بازدیدکنندگان و همشهریان عزیز سایر مشکلات عدیده ای که به واسطه ی نبود یک زیر گذر استاندارد با آن مواجه هستند در بخش نظرات مرقوم فرمایند تا شاید به گوش مسئولین مربوطه در شهرستان برسد و در راستای حل آن گامی بردارند.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

  1. مجتبی گفت:

    آقا سعید خوب هوای رهن رو داری ایول

  2. مجتبی گفت:

    آقا سعید خوب هوای رهنو داری ایول داداش. هم شهری

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها