شماره مطلب : 6425
زمان انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۲

سماق کاری در اراضی شیبدار روستای خانیک گناباد

ˈسماق کاریˈ به صورت دیم در اراضی شیبدار روستای خانیک از توابع شهرستان گناباد روز پنجشنبه با حضور جمعی از مسولین و اهالی این روستا به مناسبت گرامیداشت هفته منابع طبیعی آغاز شد.

به گزارش گنابادتایمز، رییس اداره منابع طبیعی گناباد در حاشیه اجرای این پروژه طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این مرحله بیش از 42 هکتار اراضی محدوده مطالعاتی طرح آبخیزداری حوزه شهری دیسفان و بخشی از طرح جامع آبخیزداری حوزه سیاهکوه به کشت سماق دیم اختصاص یافته است.

حسین چمنی افزود: برای کاشت، داشت و برداشت این محصول درعرصه های منابع طبیعی و انجام مشارکتی این طرح شرکت تعاونی با عضویت اهالی روستای خانیک تشکیل شده است.

وی هدف از اجرای این طرح را حفاظت آب و خاک، تقویت سفره های زیر زمینی، بهره گیری از مشارکتهای مردمی در اجرای پروژه های حفاظت آب و خاک، افزایش درآمد جانبی ساکنان و کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها ذکر کرد.

او با اشاره به انتخاب گونه گیاه سماق و نحوه کاشت آن گفت: سماق جزء گونه های بومی و سازگار با اقلیم منطقه می باشد، درختچه های سماق درحوزه های مجاور منطقه طرح دارای عملکرد مناسب بوده و نسبت به سرما، آفات و خشکسالی مقاوم است.

چمنی افزود: امکان رشد و تکثیر مناسب درختچه سماق در واریزه ها و شیب های تند از دیگر دلایل انتخاب این گیاه برای منطقه خانیک شهرستان گناباد است.

وی ادامه داد: در این مرحله بیش از شش هزار و 300 اصله به طریق بانکتهای هلالی در امتداد خطوط تراز و عمود بر جهت شیب اصلی دامنه ها غرس می شود.

وی به توجیه اقتصادی و کاربردهای گونه سماق اشاره کرد و گفت: دوره طرح 14سال، سرمایه گذاری کل طرح حدود 460 میلیون ریال و درآمد سالانه آن حدود 317 میلیون ریال است که از سال ششم به بعد بهره برداری اقتصادی آن آغاز می شود.

وی گفت: سماق خاصیت ضد میکروبی، و آنتی اکسیدان دارد و از بروز سرطان ها جلوگیری نموده و در درمان بیماری های روماتیسمی و نقرس نیز موثر است

 

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها