شماره مطلب : 7190
زمان انتشار : ۱۵ خرداد ۱۳۹۳

روشناوند کی شهر می شود !؟

روستای روشناوند با وجود جمعیت 4000 نفری مدت هاست که در انتظار ارتقا به شهر است

به گزارش گنابادتایمز یکی از همشهریان گنابادی با ارسال مطلبی خواستار پیگیری جدی مسئولین به منظور ارتقا روستای پرجمعیت روشناوند شده است.

در این خصوص براساس گزارش منتشر شده در وبلاگ دفتر ارتباطات مردمی دکترمحمد رجائی پیگیری های انجام گرفته از سوی حجه الاسلام والمسلمین دکتر رجائی و آقای صفایی فرماندار گناباد مدیرکل تقسیمات کشوری قول داده است  روشناوند در اولویت شهر شدن باشد.دکتررجائی باحضوردرمدیریت تقسیمات کشوری وزارت کشور وملاقات بامدیرکل وکارشناس ارتقاءروستاها باطرح مجدد قابلیت های روستاهای دارای شرایط ازجمله روشناوند،خوستار تسریع درروندشهرشدن این روستاوجویای علت تاخیر این مسئله شد.

 مدیرکل بابیان اینکه دولت جدیدفعلا ارتقاءرامتوقف نموده وبه محض دستورجدیداین قول رابه شمامی دهیم که روشناونداولین اولویت ماباشدوبه استناد گفته دکتر رجائی برای تسریع درروندمراحل اعزام  کارشناس راهم فاکتور می گیریم وبلافاصله پرونده رادرمسیر تصویب قرارمی دهیم.

آشنایی با روستای روشناوند 

روستای روشناوند در 25 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گناباد قرار دارد. این روستا در دهستان پسکلوت بخش مرکزی شهرستان گناباد واقع شده و بعد از بیلند پرجمعیت‌ترین روستای شهرستان گناباد است.

روشناوند از شرق به روستای بیمرغ، از شمال شرق به روستای نوده پشنگ، از شمال به روستای بند ازبک و از شمال غرب به روستای خیر آباد، از غرب به جاه اسیایی گناباد- تربت حیدریه و همچنین به روستای تاریخی عمرانی و از جنوب به روستای حاجی آباد محدود است.

در روستای روشناوند رونق خوبی دارد محصولات کشاورزی روستای روشناوند عبارتند از: گندم، جو، پسته، زعفران، تره بار و…

برخی از اماکن عمومی روستای روشناوند:

مسجد جامع قدیم روشناوند: این مسجد دارای دو شبستان وضو خانه و ابدار خانه اتاقی بعنوان کتابخانه و همچینین چند صوفچه بود یک اثر تاریخی و مذهبی و ارزشمندی بود که تاریخ بنای آن بر اساس کتیبه‌ای که در بالای محراب آن موجود می‌باشد مربوط به 1222 هجری قمری است.

مسجد صاحب الزمان (عج)، مسجد چهارده معصوم (ع)، مسجد جوادلائمه (ع)، مسجد امام حسین (ع) و حسینیه امام رضا (ع) دیگر اماکن مذهبی این روستا هستند.

آب انبار قدیمی (کهنه): این آب انبار از آثار دوران صفویه بوده و با شماره 15563 در سال 1358 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام قدیمی: این حمام هم اکنون مورد استفاده اهالی قرار دارد و از آثار دوره قاجاریه می‌باشد. این حمام نیز با شماره 15618 در سال 1358 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مدارس: اولین دبستان پنج کلاسه روستا در سال 1328 بوسیله آستان قدس رضوی و به همت اهالی روستا ساخته شد و در اختیار آموزش و پرورش شهرستان گناباد قرار گرفت. این دبستان که قدس رضوی نام دارد تنها مدرسه‌ای بود که تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در روستا وجود داشت.

مدارس موجود در روستا نیز عبارتند از؛ مدرسه ابتدایی قدس رضوی (ع)، مدرسه ابتدایی آسیه (دخترانه)، مدرسه راهنمایی والفجر (پسرانه)، مدرسه راهنمایی خدیجه کبری(س)، دبیرستان مرحوم محمد فدوی (پسرانه)، دبیرستان جهاد(دخترانه).

 

گنابادتایمز آماده انتشار انتقادات و پیگیری تخصصی مطالبات مردمی شهرستان گناباد می باشد.

ارسال مطالبات شما از مسئولین گناباد

کلید واژه ها

دیدگاه ها

 1. حسن آقا گفت:

  درود بر ملت باوفای روشناوند

  حقا که روشناوند قابلیت شهر شدن دارد…بسکابادی

 2. رمضانی گفت:

  با این همه بیخالی شوراهای محترم ما محاله روشناوند شهر بشه

 3. رمضانی گفت:

  با این بیخالی شوراهای مامحاله روشناوند شهر بشه

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها