شماره مطلب : 10497
زمان انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۳
گیسور

روستایی ‌در حصار سیلاب‌های ویران کننده

روستای گیسور یکی از روستاهای پر جمعیت و در حال توسعه بخش پسکلوت گناباد در محاصره رودخانه‌های عظیم فصلی قرار گرفته است که هر ساله بارندگی‌های شدید موجب طغیان این رودخانه‌ها و وقوع سیل می‌شود.

به گزارش گنابادتایمز به نقل از ایسنا، اکثر سیلاب‌های فصلی از طریق رودخانه‌ها به سمت اراضی کشاورزی و آبگیرها هدایت می‌شوند، ولی گاها این سیلاب ها از کنترل خارج و موجب وارد نمودن خسارات شدید به دامداران، کشاورزان ، مسیر های ارتباطی و حتی منازل مسکونی اهالی این روستا و روستاهای همجوار می‌شود.

عضو شورای اسلامی روستای گیسور در این رابطه گفت: با توجه به خسارات‌های مالی وارد شده به اهالی روستا مانند تخریب چند خانه مسکونی، تلف شدن بیش از ۲۰۰ راس دام و تخریب مسیرهای ارتباطی روستا‌ پیگیری کرده‌ایم برای جلوگیری کامل از سیلاب‌های ویران کننده و هدر رفت روان آب‌ها در فاصله کوه معروف به قله دوشاخ، سدی احداث شود.

رضا سلطانی افزود: پس از بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌ها از طریق اداره آب شهرستان گناباد، از مسئولین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد درخواست شد تا با در اختیار قرار دادن مکان‌های مناسب برای احداث بند سارها به مردم تا حدودی از ایجاد خسارات احتمالی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: بایستی هر چه سریعتر اقدامی صورت پذیرد تا از خسارات بعدی جلوگیری شود.

مهار آب به وسیله احداث سد یا طرح‌های آبخیزداری؟

مسئول آبخیزداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد نیز گفت: وظایف اداره منابع طبیعی و آبخیزداری جلوگیری از فرسایش خاک، جلوگیری از سیل، احیاء قنوات، کنترل رسوب، حفظ خاک، احیای پوشش گیاهی و جلوگیری از هدر رفت روان آب‌ها و خاک‌های حاصل خیز منطقه می باشد.

حسن شاهرخی ادامه داد: برای جلوگیری سیلاب‌های دشت گیسور اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دو فاز پیش بینی شده است که فاز اول آن به مساحت ۱۱ هزار هکتار انجام شده است و این طرح شامل قسمت بالا دست چاه پایاب ، سیاه دره بالا، سیاه دره پایین، بلاقه، گل آقا، کلاته کوره، کلاته موسی، کلاته چاه آهنی پایین، کلاته چاه آهنی بالا و قسمت سامان بیدخت که آب ریز آن به سمت گیسور است.

وی تصریح کرد: در فاز اول یک سد خاکی به مساحت ۳۳ هزار متر مکعب، ارتفاع هشت متر، ظرفیت ۴۵ هزار متر مکعب و آبگیرهای متعدد احداث شده است.

مسئول آبخیزداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد افزود: فاز دوم دشت گیسور به مساحت ۵۹ هزار هکتار به صورت پیش شناخت و همچنین پیشنهاد شبکه پخش سیل آب در مناطق بالا دست دشت گیسور به اداره کل منابع طبیعی ارائه شده است و قرار است اداره کل برای مطالعه این طرح بودجه‌ای در نظر گیرد تا پس از مطالعه و تخصیص اعتبار برای اجرا احداث فاز دوم آغاز شود.

شاهرخی در مورد مشارکت های مردمی در طرح‌های آبخیزداری و جلوگیری از سیلاب گفت: اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد برای حضور مردم در اجرای طرح‌های آبخیزداری پشنهاد داده است که افراد برای ایجاد بند سار‌ها با نظارت اداره منابع طبیعی همکاری نمایند و تاکنون تعداد حدود ۳۰ بندسار با مشارکت مردم و اختصاص تسهیلات کم بهره اداره جهاد کشاورزی و منابع طبیعی و آبخیزداری ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: چون این طرح با نظارت و استانداردهای آبخیزداری اجرا شده است موردی از تخریب و یا شکستن بند سار گزارش نشده است.

مسئول آبخیزداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۱۵ میلیارد ریال تسهیلات برای احداث بندسار به بخش مشارکت مردمی پرداخت شده است و تاکید منابع طبیعی این است که این اعتبارات ادامه پیدا کند تا مردم بتوانند در طرح های آبخیزداری شرکت کنند.

وی همچنین گفت: امیدواریم با اجرای فاز ۲ پروژه آبخیزداری دشت گیسور از ایجاد خسارات سیلاب‌ها به دامداران، کشاورزان جلوگیری شود.

روستای گیسور بیش از ۱۸۰۰ نفر جمعیت دارد و اکثر اهالی این روستا به شغل کشاورزی و دامداری مشغول هستند.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها