شماره مطلب : 12402
زمان انتشار : ۲۴ تیر ۱۳۹۴
راضیه علیرضایی

در برنامه ریزی ها به اصلی‌ترین شاخصه توسعه گناباد توجهی نشده است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: تحقق «عسلویه دوم» منوط به راه اندازی مراکز تحقیقاتی معدن است.

به گزارش گنابادتایمز به نقل از تسنیم ،رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت :حوزه معدن باید به‌عنوان یکی از فضاهای جدی کار ما در استان باید مورد توجه قرار بگیرد، چراکه معدن چند ویژگی دارد که می‌تواند توسعه اقتصادی را به‌همراه داشته باشد، نخست اینکه مواد اولیه این حوزه وابسته به خارج از کشور نیست، هر چه قدر انرژی در حوزه معدن صرف شود پاسخ مضاعفی را در بردارد.

مسئله دوم این است که معدن معمولاً در مناطق کمتر توسعه یافته استان اکتشاف می‌شود و به توسعه متوازن استان کمک می‌کند در نظر بگیرید وقتی شاخص توسعه اصلی در خراسان‌رضوی گردشگری مذهبی قرار می‌گیرد، تمام شاخصه‌های آن از قبیل وسایل حمل و نقل، زیرساخت‌های مربوط به انرژی و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نیز به سمت مشهد گرایش پیدا می‌کند در صورتی که اگر اولویت در گسترش معادن قرار باشد تمام این زیرساخت‌ها به سمت مناطق کم برخوردار هدایت می‌شوند.

 

وقتی در شهری مانند گناباد یا بجستان یک ایستگاه راه‌آهن حمل مواد معدنی وجود ندارد، در حالی‌که اصل توسعه این شهرها در این است که مواد معدنی آن‌ها بتواند به موقع و با هزینه ارزان حمل و نقل شده و ارزش افزوده بالایی را نصیب شهرستان کند نمی‌توان امید توسعه و پیشرفت آن‌ها را داشت زیرا به اصلی‌ترین شاخصه توسعه آن‌ها توجهی در برنامه ریزی‌ها نشده است.

در سند توسعه استان چند شرط گذاشته شده که یکی از آن‌ها توسعه متوازن در قالب اقتصاد مقاومتی و اتکاء به توانمندی‌های داخلی با هدف تصرف بازارهای خارجی است این موضوع نشان دهنده اهمیت بخش معدن و قرار گرفتن آن به عنوان یک رکن مهم برای توسعه آینده استان است بنابراین باید مورد توجه همه ارکان توسعه اقتصادی استان قرار بگیرد. ولی کمبودهایی در این زمینه وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود به عنوان مثال در هیچ کدام از دانشگاه‌های خراسان رضوی رشته معدن وجود ندارد و باید این رشته برای تربیت متخصصان مورد نیاز استان در مراکز آموزش عالی در نظر گرفته شود.

همچنین لازم است مراکز تحقیقاتی مواد معدنی در استان راه‌اندازی شوند زیرا در خراسان رضوی که بنا بر راه‌اندازی «عسلویه دوم» در حوزه معادن است، باید این تخصص‌ها را با توجه به نیازهای پیش رو و برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود به وجود آورد.

علاوه بر این بانک و شرکت‌های سرمایه گذاری خصوصی باید در این راستا از تولید وارد شوند به عبارت دیگر تأمین مالی معدن حتی با تأسیس یک بانک ویژه در این حوزه باید مورد توجه قرار بگیرد.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها