شماره مطلب : 15194
زمان انتشار : ۱۸ آذر ۱۳۹۴
محمدعلی نبی پور فرماندار گناباد
فرماندار گناباد در مراسم روز دانشجو

دانشجویان باید رهبر و جریان ساز سیاسی باشند

حضور دانشجویان هم از جهت رشد فرهنگی وهم از جهت رشد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می‌تواند بر تحولات درونی شهرستان بسیار تأثیرگذار باشد

به گزارش گنابادتایمز به نقل از گناباد آنلاین، در این مراسم که در سالن اجتماعات دانشگاه پیام نور برگزار شد، فرماندار گناباد ضمن عرض تسلیت ایام دهه آخر ماه صفر و عرض تبریک به مناسبت روز دانشجو، گفت: وجه‌تسمیه این روزی که به‌عنوان روز دانشجو مطرح‌شده برمی‌گردد به شانزده آذر ۱۳۳۲ که دانشگاه در برابر حرکتی که حکومت در آن زمان شکل داده بود از خودش تحرکی نشان داد و این واقعه آغاز یک حرکت استکبارستیزی در کشور است. به همین دلیل در ذات جنبش دانشجویی و حرکت دانشگاه و دانشجو دو مفروضه و دو عامل استکبارستیزی و استبداد ستیزی بسیار مؤثر بوده و هست.

فرماندار گناباد ادامه داد: بر اساس همین خصیصه استکبارستیزی هم بود که مقام معظم رهبری بحث کرسی‌های آزاداندیشی را مطرح کردند چراکه در دانشگاه با توجه به اینکه یک قشر عالم و به دنبال علم جای دارند، بنیاد تفکرشان بر نقد و نقادی است و به همین دلیل هست که جامعه دانشجویی یک جامعه منتقدی است و افرادی که هم که با این جامعه کار می‌کنند باید نقدپذیر باشند و سعه‌صدر بیشتری داشته باشند، کرسی‌های آزاداندیشی هم در همین راستا است یعنی برای این است که این فرصت به شما بزرگواران داده شود که شما به‌نقد قدرت بپردازید.

دکتر نبی پور افزود: دولت یازدهم تأکیدش بر این است که دانشگاه نه باشگاه سیاسی باشد و نه آن‌قدر خفقان در دانشگاه باشد که کسی نتواند حرف بزند. در برخی از مقاطع زمانی به دلیل عدم وجود احزاب و تشکل‌های سیاسی، جریان دانشجویی وظیفه احزاب و تشکل‌های سیاسی را در سطح جامعه به دوش کشید که به این دلیل آسیب جدی به دانشگاه وارد شد. شاید امروز هم همین مشکل را داشته باشیم، اما دانشجویان باید دقت لازم را داشته باشند که این وظیفه‌ای که بر عهدهٔ شما نهاده می‌شود درواقع وظیفه اصلی شما نیست.

وی اظهار کرد: شما باید رهبر و جریان ساز سیاسی باشید؛ نه خودتان جریان سیاسی باشید، شما باید احزاب و جریانات سیاسی را تغذیه کنید و به آن‌ها مطالب و مباحث سیاسی را بدهید اما خودتان نباید در جریانات سیاسی آلت دست و مورد سوءاستفاده قرار بگیرید. جریان دانشجویی باید کرسی‌های آزاداندیشی داشته باشند و بتوانند مباحث و مطالبی را که به ذهنشان می‌آید را آزادانه مطرح کنند. شما دانشجویان باید به‌نقد ما بپردازید.

وی با اشاره به اینکه جامعه گناباد یک جامعه دانشجویی است و یک‌سوم جمعیت گناباد دانشجو است، گفت: این می‌تواند یک فرصت برای گناباد باشد البته اگر از آن استفاده کنیم. حضور دانشجویان هم از جهت رشد فرهنگی وهم از جهت رشد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی می‌تواند بر تحولات درونی شهرستان بسیار تأثیرگذار باشد

نبی پور ادامه داد: ما از حضور و دیدگاه‌های شما برای پیشرفت و بهتر شدن شهرستان استقبال می‌کنیم. شاید طوری که بایدوشاید از پتانسیل شما استفاده‌نشده است و این کوتاهی و کم‌کاری مسئولین است. به همین دلیل من تأکیدم بر این است که شما به‌عنوان نقادان ورود پیدا کنید و اگر نقد می‌کنید پاسخ مسئولان را هم بشنوید و محدودیت‌های آنان را بدانید هرچند ما پذیرشش را کمتر داشته باشیم، شما باید این کار را انجام دهید و کوتاه نیایید چراکه این باعث پیشرفت ما می‌شود.

 

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها