شماره مطلب : 1108
زمان انتشار : ۲ شهریور ۱۳۹۲

انتقاد حجه الاسلام پناهیان ازهنرمندان

حجه الاسلام پناهیان با بیان اینکه جهان اسلام به شخصیت هایی مانند علامه بهلول نیاز دارد و باید ابعاد شخصیتی این عالمان بزرگ ، شناسانده شود از عدم برنامه ریزی مناسب جهت ساخت سریال بهلول انتقاد کرد.

به گزارش گنابادتایمز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بهلول مراسم هشتمین سالگرد علامه بهلول پنجشنبه شب مورخه 31 مردادماه 92 در محل مرقد این علامه با سخنرانی حجت الاسلام پناهیان برگزار گردید.

حجت الاسلام پناهیان در این مراسم گفت: بهلول فردی  بود که مانند او در طول تاریخ انقلاب فقط یک نفر وجود داشته و آن هم حضرت امام خمینی (ره) بوده.بهلول 50 سال قبل از انقلاب قدرت مردم را در عرصه سیاسی باور کرده بود.

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه علامه بهلول سالها درد و رنج را در زندان های مختلف داخل و خارج از کشور تحمل کرد افزود: ایشان با وجود تحمل همه این مشکلات باز هم انقلابی زندگی کرد و بدون هیچ گونه ادعایی در کنار رزمندگان اسلام در خط مقدم جبهه حضور پیدا کرد.

پناهیان همچنین متذکر شد که انقلابیون و مذهبی های ما اگر با این اسطوره ها آشنا نباشند بیم انحراف در آنها می رود. همانطور که انقلابیونی بودند که یک درصد آقای بهلول هم مبارزه نداشتند ولی بعد از انقلاب وقتی دیدند کسی بر آنها ترجیح داده شده ، ضد انقلاب شدند و حتی به امام (ره) توهین کردند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم بسیاری از انقلابیون در مقابل بصیرت، قدرت رهبری و درایت بهلول کم می آورند. 100 سال در یک مسیر ثابت قدم بودن ناشی از همان درایت و صفای باطن بهلول بود.

حجت الاسلام پناهیان در ادامه با اشاره به آیه 23 سوره احزاب ((مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلً) بهلول را یکی از مصادیق این آیه دانست و گفت: خداوند از کسانی که ثابت قدمند تقدیر می فرماید و این تقدیر مطابق تقدیری است که از شهدا می فرماید.

خداوند برخی از خوبان خود را زود از دنیا می برد چون معلوم نیست کارشان به کجا خواهد رسید و می فرماید معلوم نیست که در راهشان ثابت قدم بمانند. ممکن است مصداقی هم برای این اتفاق وجود داشته باشد.

اما بهلول 100 سال در مسیر مستقیم حرکت کرد و در روز آخر هم عین همان روزی حرف می زند که از آقای سید ابوالحسن اصفهانی حکم جهاد در تبلیغ علیه رضا خان را می گیرد ، با همان مبانی و شیوه استدلال .

تمام طول این مسیر تاریخ گواهی می دهد که بهلول ثابت قدم بوده.

ما الان انسان هایی را می بینیم که روز به روز رنگ عوض می کنند و  اسم این رنگ عوض کردن ها را هم تکامل می گذارند.

خداوند در آیه 23 سوره احزاب می فرماید ((مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ…)) ، یعنی مومن بودن انسان را به این مقام نمی رساند بلکه این یک برجستگی است که خداوند به برخی از مردان و رجال مومن عنایت می کند.

و آنها  صادقانه بر پیمان خود می ایستند و عهد می بندند، اینها آن قدر ارزش دارند کخ فرقی نمی کند که در این راه شهید شوند یا منتظر شهادت باشند. مهم این است که تغییر نکنند ((مَا بَدَّلُوا تَبْدِيلً))

اینجاست که می بینیم خداوند ثابت قدم بودن را هم طراز با شهادت می گیرد و انگار نمی خواهد فرقی بین آنها بگذارد.

بهلول به تعداد دفعاتی که در معرض شهادت قرار گرفته ولی به پیمان خود استوار بوده به راهش ادامه داده، اجر شهادت داشته.

در ادامه حجت الاسلام پناهیان با اشاره به قضیه جشن سبزوار در روز اول محرم و مقابله ی شیخ بهلول با این حرکت ، بهلول را فردی دانست که مانند او در طول تاریخ انقلاب فقط یک نفر وجود داشته و آن هم حضرت امام خمینی (ره) بوده آن هم سال ها بعد در خرداد 41

حجت الاسلام پناهیان با بیان اینکه کشور های منحوس و خبیث انگلیس و آمریکا برای استعمار و استحمار کشور های دیگر در تلاشند تا بی بند و باری را در آن کشور ها رواج دهند گفت: متاسفانه رابطه بین رواج بی بند وباری و استعمار و استحمار هنوز برای جوانان ما جا نیفتاده است

35 سال است که نتوانستیم این رابطه را برای مردم توضیح دهیم. آموزش و پرورش و دانشگاه های ما هم اینکار را انجام نداده اند. چرا که اگر توضیح می دادیم و می توانستیم این مساله را بفهمیم امروز بی بند و باری را با انگیزه انقلابی از جامعه جمع می کردیم.

مردم ما استقلال طلب، عزت طلب و آبرو طلبند و اگر به فکر قیامت هم  نباشند به فکر دنیای خود که هستند.

در جریان سیزوار بهلول به قدرت مردم واقف بود و به آنها می گفت حرکت شما می تواند جلوی این کار رضا خان را بگیرد.

امام خمینی (ره) هم با استفاده از همین قدرت مردم قیام 15 خرداد را راه می اندازد. زمانی که اکثر علمای قم این قدرت را باور نداشتند در حالی که بهلول 50 سال قبل از انقلاب قدرت مردم را در عرصه سیاسی باور کرده بود.

حجت الاسلام پناهیان با اشاره به قیام گوهرشاد در تبیین بی نقص بودن فکر و عمل بهلول در این جریان، به فرموده حضرت علی (ع) در رابطه با بصیرت مالک اشتر اشاره نمود. ((جایی که آن حضرت می فرماید اگر روزی دست مالک به من نرسد و بخواهد کاری انجام دهد او همان کاری را انجام خواهد داد که اگر من هم بودم همان را می گفتم.)) و گفت من بهلول را دارای این مزیت مالک اشتر گونه می دانم چرا که االان هم بعد از این همه تجربه انقلابی هنوز هم شما بر بصیرت بهلول در این جریان آفرین می گویید. حرف هایی که در ذهن او مرور می شد ذره ای هم خلل نداشته و به این خاطر است که انقلاب اسلامی به ایشان افتخار می کند.

حجت الاسلام پناهیان در ادامه به تلاش بهلول برای ایجاد همدلی بین شیعه و سنی اشاره نمود و گفت بهلول حتی بخشی از حقوقش در زندان افغانستان را برای خانواده ای می فرستاد که سرپرستشان به خاطر همین اختلافات شیعه و سنی قصد کشتن او را داشت که نتوانست و بعد از مدتی در اثر بیماری از دنیا می رود. بهلول این پول را می فرستاد با این استدلال که شاید این فرد به خاطر عقوبت کاری که با او کرده به این سرنوشت دچار شده و فرزندانش یتیم شده اند.

پناهیان با اشاره به اینکه نگاه بهلول به سمت وحدت بین شیعه و سنی بوده ،جامعه امروز را هم نیازمند همین نگاه دانست و گفت ما امروز به داستانهای زندگی این فرد نیاز داریم.

پناهیان ضمن بیان اینکه مسئولین فرهنگی ما بایستی 10 سال پیش برنامه ریزی می کردند و سریال این شخصیت را می ساختند گفت : امروز در توانایی هنری ما نیست که چنین شخصیتی را به تصویر بکشیم.

حجت الاسلام پناهیان ضمن عذرخواهی از هنرمندان گفت: امروز هنرمندان ما نمی توانند چنین شخصیت تاریخی و پیچیده ای را  در عرصه بین المللی و برای مخاطب جهانی به نمایش بگذارند.

ایشان با بیان مطالبی در رابطه با شایعه سازی ها درباره شیعیان ، ساخت چنین سریالی را مانعی برای این فریب ها و شایعه سازی ها دانست .

وی با اشاره به تدریس علامه بهلول در دانشگاه الازهر مصر ، او را یک شخصیت جهان اسلامی معرفی کرد و گفت بایستی رفتار بزرگوارانه  بهلول به ویژه با اهل سنت را نشان دهیم و او را به دیگران بشناسانیم. امروز همه جهان اسلام به بصیرت شخصیت هایی همچون بهلول نیاز دارد.

پناهیان  مراسم بزرگداشت بهلول را مجلس جشن و شادمانی دانست و علت آن را هم عمر طولانی و با برکت و زندگی سرافرازانه  یهلول بیان کرد و گفت مجلس سوگواری و حزن و اندوه ما برای غریب بودن شخصیت آقای بهلول است و اینکه چرا ما نتوانستیم او را خوب بشناسیم و معرفی کنیم. چرا که بهلول هم با افتخار زندگی کرد و هم در راه خدمت  به مسلمین جانش را تقدیم کرد.

در پایان حجت الاسلام پناهیان با بیان خاطره ای از علامه بهلول به ارادت او به اهل بیت اشاره کرد و ثبات در قدم و بصیرت او را ناشی از همین محبت به اهل بیت دانست.

کلید واژه ها

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها