تاریخ : جمعه, ۱۵ اسفند , ۱۳۹۹ 22 رجب 1442 Friday, 5 March , 2021
2

انتظار افکار عمومی از فرماندار جدید گناباد چیست؟

  • کد خبر : 12882
  • 20 آگوست 2015 - 20:30
انتظار افکار عمومی از فرماندار جدید گناباد چیست؟

این روزها افکار عمومی منتظر معرفی چهره ای جدید به عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان گناباد می باشد

به گزارش گنابادتایمز  پس از یک دوره طولانی مدت فرمانداری محمد صفایی در شهرستان،شاهد یک دوره بسیار کوتاه مدت مسئولیت موسی الرضا صائمی فرد در سمت فرمانداری گناباد بودیم.
هر چند که در این مجال قصدنقدعملکرد فرمانداران گذشته را نداریم اما خواه نا خواه افکار عمومی در مقام مقایسه رفتار و عملکرد این دو دوره برآمده است.
دوره هایی کاملا متفاوت چه به لحاظ فضای سیاسی کشور و چه جو عمومی شهرستان و دارای نقاط ضعف و قوت متفاوت که در فرصتی دیگر بدان خواهیم پرداخت.
این روزها افکار عمومی منتظر معرفی چهره ای جدید به عنوان نماینده عالی دولت در شهرستان گناباد می باشد،هر چندگمانه زنی هایی نیزشده و حتی کار به جایی رسیده است که درخصوص انتخاب فرماندار درشبکه های اجتماعی و نرم افزارهای پیام رسان نیز بحث های فراوانی صورت می گیرد،اما نکته بسیار مهم و حایز اهمیت قبل از تعیین شخص فرماندار، اطلاع از شرح وظایف دقیق وی می باشد،زیرا فرد جدید باید متناسب با وظایف محوله دارای توانمندی باشد نه براساس سلیقه شخصی و یا گروهی عده ای خاص ! امری که متاسفانه در هیاهوی مجادلات و رقابت های سیاسی گم می شود.
همانگونه که در قانون تصریح شده است از آنجائیکه فرماندار در محدوده شهرستان به عنوان نماینده عالی دولت ، مسئولیت اجرای سیاست های عمومی کشور در ارتباط با وزارت خانه ها و موسسات و شرکت های دولتی ، نهادهای انقلاب اسلامی ، نیروهای انتظامی ، شوراهای اسلامی شهر و شهرداری ها و موسسات عمومی غیر دولتی و سایر دستگاه هائی که به نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می نمایند را عهده دار است لذا باید تسلط کاملی بر حوزه های مختلف داشته باشد.

فرماندار در مرحله اول مسئول برقراری و حفظ نظم و امنیت شهرستان است و هدایت و تشکیل مرتب جلسات شورای تامین و نظارت بر حسن اجرای مصوبات آن بر عهده اوست لذا باید بر شرایط اجتماعی سیاسی شهر گناباد با توجه به نزدیکی انتخابات مجلس شورای اسلامی کاملا مسلط بوده و از آنجائیکه  کلیه ارگان های عضو شورای تامین و سایر دستگاه های اجرایی شهرستان موظفند مصوبات شورای تامین و دستوات امنیتی فرماندار را اجرا نمایند وی باید دارای قدرت تصمیم گیری بالا در شرایط حساس  و همچنین توان نظارت و برخورد قاطع با متخلفین برابرمقررات را داشته باشد به خصوص  اجرا و نظارت بر انتخاباتی که از هم اکنون نیز فعالیت برخی از کاندیداهای احتمالی وارد فاز جدیدی شده است.

قدرت و توان پیگیری بالای پروژه های اصلی شهرستان با تعامل مثبت و سازنده با نماینده مجلس و مسئولین استانی و کشوری از قبیل فرودگاه،راه آهن و راه اندازی کارخانه های مادر در کنار تقویت و ایجاد بنگاه های اقتصادی خرد و استفاده از فرصت های ویژه شهرستان و ارتقای شاخصه های کمی و کیفی فرهنگی با توجه به سیاست های کلان کشور از ویژکی های اصلی فرماندار باید باشد.

فرماندار علاوه بر قدرت و توان اجرایی بالا باید فردی مسلط به مباحث سیاسی،امنیتی نیز باشد و بتواند معضلات امنیتی شهرستان را پیش بینی و  (قبل از وقوع ) پیشگیری نموده و اولویت ها و سیاست های امنیتی و تعیین حدود وظایف و اختیارات امنیتی کلیه دستگاه های اجرایی شهرستان در چهارچوب وظایف قانونی آن ها را تعیین و تدوین نماید.
فرماندار باید مهر و عطوفت نسبت به مردم برخورد کند و از طریق اهرم های نظارتی بر حسن اجرای قوانین و مقررات دستگاه های مختلف به ویژه قضائی،نظامی و انتظامی در راستای برقراری عدالت اجتماعی گام بردارد.
همچنین وی باید اشراف کاملی بر حوزه های فرهنگی،اجتماعی شهرستان داشته وبا تقویت شوراهای اسلامی و ایجاد زمینه های لازم برای تقویت، تاسیس و توسعه تشکل های گوناگون فرهنگی،اجتماعی،سیاسی، مشارکت همه جانبه مردم شهرستان در همه زمینه ها و نهادینه شدن آزادی های سیاسی و اجتماعی را تسهیل نماید.
فرماندار باید از مشورت با چاپلوسان و متملقین پرهیز کند و با سعه صدر بالا،منتقدان را ارجح بر افراد بی تفاوت بداند و با صاحبنظران، اندیشمندان و افراد صالح وشایسته بدون در نظر گرفتن گرایش ها و سلیقه های مختلف در جهت رشد و تعالی شهرستان مشورت کند.
همچنین وی باید در برخود با مسائل و مشکلات صبر و شکیبایی داشته و اختیارات خود را با کنترل و نظارت دقیق تنفیذ نماید و از خودکامگی بپرهیزد.
فرماندار باید در چارچوب اختیارات خود فعالیت نموده و بداند به وعده هایی که می دهد باید عمل کند و از رویاپردازی پرهیز نماید.
فرماندار باید به تمام معنا مردمی باشد و شهروندان را به درجه یک و دو تقسیم نکند و در برخود با آنان عدالت را رعایت نماید به گونه ای که پیرزن روستایی با فرزند مقامات و وابستگان مسئولین هیچ تفاوتی نداشته و به هیچ وجه از امکانات و اختیارات خود در جهت منافع شخصی،فامیلی و حزبی عمل نکند.
امید آن است که مسئولین مربوطه با انتخاب فرمانداری شایسته و صالح موجبات رشد و پیشرفت شهرستان را بیش از پیش فراهم آورند.
لینک کوتاه : http://gonabadtimes.ir/?p=12882

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید سردبیرگنابادتایمز منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.