شماره مطلب : 10768
زمان انتشار : ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴
دکتر محمدرجائی

اصلاح نظام بانکی کشور با طرح بانکداری اسلامی رقم می خورد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح نظام بانکی در کشور از ضرورت هایی است که با بررسی طرح بانکداری اسلامی در مجلس رقم می خورد

به گزارش گنابادتایمز ،حجت الاسلام دکتر محمد رجایی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح بانکداری اسلامی یا بانکداری بدون ربا از سوی شماری از نمایندگان مجلس آماده و با هدف اصلاح نظام بانکی کشور مورد بررسی قرار می گیرد.

او ادامه داد: در دولت گذشته مسئله تهیه و ارائه لایحه ای برای اصلاح نظام بانکی مطرح بود که شاهد کم کاری در این زمینه بودیم ودولت پیشین به این موضوع اهتمام لازم را نداشت.

وی با بیان اینکه نظام بانکی کشور دچار دو مشکل عمده است، افزود: در درجه اول بانکها به قانون عملیات بانکی بدون ربا به خوبی عمل نکرده و در جهت عکس این روند حرکت کرده اند.

نماینده مردم گناباد در مجلس شورای اسلامی گفت: در درجه دوم بانکهای کشور در ارائه تسهیلات به بخش تولید بسیار ضعیف عمل کرده اند و بیشتر به سمت فعالیت های سود محورانه گرایش داشته اند.

او با اشاره به اینکه طرح بانکداری اسلامی بزودی در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار می گیرد، بیان کرد: در این طرح ابزارهای جدید برای اجرای وظایف بانکها پیشنهاد شده که دیگر بهانه های نظام بانکی برای ضعف در عملکرد واقعی از آنان گرفته می شود.

وی با تاکید بر اینکه جایگاه و ساختار نظام بانکی در قانون به خوبی روشن شده است، اظهار کرد: سود سپرده و تسهیلات باید بر اساس عملکرد اقتصادی محاسبه شود حال آنکه هم اکنون چنین چیزی مشاهده نمی شود.

حجت الاسلام رجایی با بیان اینکه در قالب طرح بانکداری اسلامی سود سپرده شناور و از پیش قابل تعیین نخواهد بود، گفت: در بخش سود تسهیلات نیز تسهیلات مبادله ای سود مشخصی تعیین می شود اما در حوزه مشارکتی امکان تعیین سود وجود ندارد و شناور خواهد بود.

وی ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص این طرح را موکول به روزهای آتی کرد و گفت: بررسی این طرح به دلیل اهمیت آن سه تا چهار هفته زمان می برد.

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها