شماره مطلب : 10792
زمان انتشار : ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
دکترمحمدرجائی

ارز حاصل از صادرات باید در اختیار واردکنندگان قرار گیرد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به نوسان نرخ ارز در کشور گفت: هر چه ارز صادراتی بیشتر در اختیار واردکنندگان قرار گیرد، از بی ثباتی های بازار ارز کاسته و این بازار به سوی تعادل حرکت می کند.

به گزارش گنابادتایمز، محمد رجائی در گفت و گو با  خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه، اگر می خواهیم در بازار ارز تعادل داشته باشیم باید ارزهایی که توسط صادرات بدست می آید در واردات هزینه شود، تصریح کرد: به هر میزانی که ارز صادراتی بیشتر به بازار ارائه شود و در اختیار وارد کنندکان و متقاضیان قرار گیرد، بر روی کاهش قیمت ارز تاثیر می گذارد.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای  اسلامی، با اشاره به افزایش قیمت ارز و بی ثباتی آن در سال ۹۲ گفت: متاسفانه در این سال تجربه بدی داشتیم  و ارزهای صادراتی به دلیل افزایش نرخ ارز وارد بازار نشدند، یا در خارج از کشور ماندند و یا در داخل در گاو صندوق ها ذخیره شدند، دولت هم که با محدودیت عرضه ارز مواجه بود چالش افزایش شدید قیمت را پیش رو داشت.

رجائی ادامه داد:اگر صادرات متناسب با واردات باشد و واردات ما از طریق ارزهای صادراتی تامین شود، نوسان نرخ ارز نخواهیم داشت و عرضه و تقاضا به نوعی در تعادل قرار می گیرند و دلیلی برای افزایش بی رویه نرخ ارز نخواهیم داشت.

عضو کمیسون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، درصدی از افزایش قیمت ها را به دلیل کاهش ارزش پول ملی دانست و گفت: بخشی از افزایش قیمت  مربط به کاهش ارزش پول ملی است اما هم اکنون نرخی که وجود دارد بالاتر از نرخی است که ارزش واقعی پول ما دارد.

 ضرورت تک نرخی شدن ارز/ رشد بازار سیاه زیر سایه تفاوت قیمت دولتی و آزاد ارز

رجائی با بیان فرصت طلبی برخی افراد سودجو در نوسان نرخ ارز گفت: زمانی که اقتصاد علامتی می دهد مبنی بر اینکه ارز گران می شود، عرضه ارز اهمیت پیدا می کند که در این برهه برخی صاذر کننده ها فرصت طلبی می کنندو ارزشان را از بازار خارج می کنند که باعث افزایش شدید قیمت ها می شود.

وی با اشاره به به اینکه تفاوت قیمت دولتی و آزاد ارز بازار سیاه را شکل می دهد، اظهار کرد: اگر ارز تک نرخی داشته باشیم وارد کننده ها به سوی صادر کننده ها می روند وارز آن ها را خریداری می کنند، اما اگر دو نرخی باشد وارد کننده ها سعی می کنند از ارز دولتی استفاده کنند.

عضو کمیسون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، شرط اولیه خریداری ارز صادر کننده ها توسط وارد کننده ها را نرخ یکسان ارز دانست و گفت: نرخ ارز باید برای مدت طولانی ثابت باشد و دستورالعمل اجرایی برای انتقال ارز صادرکننده به وارد کننده تعیین شود

دیدگاه ها

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها