تاریخ : سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰ 2 رمضان 1442 Tuesday, 13 April , 2021
2

آمار متناقض بيکاري در بجستان !!

  • کد خبر : 1823
  • 09 سپتامبر 2013 - 16:01
آمار متناقض بيکاري در بجستان !!

دکتر رجايي تناقض آماري را ناشي از تفاوت ملاک هاي آمارگيري دانست و افزود: منظور از نرخ کار اين است که يک نفر حداقل ۵۰ درصد مايحتاج زندگي خود را از شغل تامين کند. اما يک ملاک غلط نيز وجود دارد که مي گويد هر کس که ۲ ساعت در هفته کار کند، بيکار محسوب نمي شود.

به گزارش گنابادتایمز به نقل از روزنامه خراسان ،نماينده مردم گناباد و بجستان در جلسه شوراي اداري شهرستان بجستان از اين که بخش خصوصي از سرمايه گذاري در مناطق محروم طفره مي رود به شدت انتقاد کرد و گفت: دولت بايد خود در مناطق محروم سرمايه گذاري کند. حجت الاسلام دکتر محمد رجائي در بخش ديگري از سخنان خود به عملکرد سرمايه گذاران خصوصي اشاره کرد و افزود: بعد از اجرايي شدن اصل ۴۴ دولت هم اکنون در هيچ کجا سرمايه گذاري نمي کند که بايد به مسئولان عالي رتبه بقبولانيم بخش خصوصي در مناطق کمتر توسعه يافته و محروم سرمايه گذاري نمي کند و خود دولت پيشقدم شود. وي افزود: اگر خصوصي سازي با اين وضعيت نامناسب ادامه يابد با توسعه پايدار و همه جانبه کشور همخواني ندارد و عادلانه نيست زيرا بخش خصوصي هميشه دنبال سود است بنابراين جايي مي رود که امکانات بيشتري داشته باشد. در اين مناطق که امکانات کمتري وجود دارد به تدريج همين امکانات معدود هم بعد از مدتي به مناطق ديگر منتقل مي شود. وي نقش مسئولان را در جذب سرمايه گذاران مهم ارزيابي کرد و گفت:اگر مسئولان با سرمايه گذار همراهي و مشکلات او را حل کنند طبيعتاً او هم در سرمايه گذاري بيشتر ترغيب مي شود.

افزايش نگران کننده مهاجرت به تهران

حجت الاسلام دکتر رجائي همچنين گفت: مسئله نگران کننده اي که هم اکنون وجود دارد حضور روزافزون جوانان جوياي کار در تهران است. وي افزود: نکته تامل برانگيز اين است که به دليل کافي نبودن حقوق و مزاياي شغل هاي کاذب درتهران اين جوانان نمي توانند خانواده هاي خود را به همراه خود به تهران ببرند، بنابراين از يک سو زن و بچه آن ها تنها مي شوند و از طرف ديگر بيم آن مي رود که اين جوانان در پايتخت آلوده شوند. بنابراين معتقدم اگر کسي حتي براي يک نفر هم کار ايجاد کند، جهاد اکبر انجام داده است.امام جمعه بجستان هم در ادامه جلسه ضمن تبريک آغاز دهه کرامت به بيان خصايص امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) پرداخت. حجت الاسلام «ايزدي» گفت: زيارتگاه امامزادگان در سراسر کشور نشانه مهمي است از توجه مردم ايران به اهل بيت عصمت و طهارت و اين که اين مکان ها محل آرامش مردم است.

 

مشکل نبود مرکز درماني شبانه روزي در بخش يونسي

در ادامه جلسه بخشدار يونسي از پايان گازرساني به روستاي مرنديز در آينده نزديک خبر داد و گفت: اميدواريم شرايطي مهيا شود که مرغ داري هاي مرنديز به عنوان منبع اصلي درآمد روستاييان نيز از نعمت گاز برخوردار شوند. «کاظم نظام» از خارج شدن بخش يونسي از حوزه مناطق محروم انتقاد کرد و خواستار پي گيري نماينده شهرستان براي بازگشت اين بخش به مجموعه طبقه بندي مناطق محروم شد. وي همچنين از انتخاب سليماني به عنوان رئيس شوراي شهر يونسي خبر داد و افزود: مجوز استقرار حوزه مقاومت بسيج و نمايندگي جهاد کشاورزي در يونسي دريافت شد که اميدواريم هر چه زودتر اين دو نهاد مستقر شوند. «نظام» از نبود مرکز درماني شبانه روزي در يونسي انتقاد و خاطرنشان کرد: با توجه به اين که يونسي در مسير اصلي ارتباطي منطقه واقع شده به يک مرکز درماني شبانه روزي نياز دارد. در ادامه جلسه رئيس نمايندگي صنعت، معدن و تجارت نيز از خريد کالاهاي اساسي در ماه هاي اخير به ميزان لازم خبر داد و تشريح کرد: بجستان در ثبت الکترونيکي پروانه هاي اصناف مقام اول استان را کسب کرده است. «کريمي» خواستار حضور نماينده اين اداره در جلسات مربوط به تعيين عوارض کسب و کار شد. رئيس شوراي چهارم بجستان نيز در ادامه جلسه از تلاش براي جذب سرمايه گذار بومي خبر داد.

 

بالا بودن شاخص مصرف آب در روستاها

رئيس اداره آب و فاضلاب روستايي بجستان هم از آب رساني به تمام روستاهاي بالاي ۲۰ خانوار خبر داد و گفت: روستاهاي «خارفيروزي کامه»و «حسين آباد» نيز در آينده نزديک از نعمت آب سالم برخوردار مي شوند. «باقري» از پايش دوره اي و مرتب آب در روستاهاي بجستان خبر داد و افزود: خوشبختانه به غير از آب روستاي چاه «فاليز» که در آن مقداري «نيترات» مشاهده شده، آب بقيه روستاها سالم است. وي خاطرنشان کرد: شرايط اقليمي حاکم بر روستاهاي بالادست باعث شده که ذخيره سفره هاي آب زيرزميني ضعيف شود بنابراين اگر از توسعه منابع مصرف آب کشاورزي جلوگيري نشود طي ۵ سال آينده با بحران جدي روبه رو خواهيم بود.

وي با اشاره به کاهش محسوس اعتبارات از مبلغ يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون تومان در سال ۹۰ به ۱۵۰ ميليون تومان در سال ۹۱ افزود: با اين وضعيت طي سال گذشته حدود يک ميليارد و ۶۰۰ ميليون تومان صرف پروژه ها شد. وي افزود: با توجه به لايه سنگ بستري روستاهاي بالادست با مشکل دفع فاضلاب اين روستاها نيز مواجه هستيم.

«باقري» در پايان سخنان خود از مصرف زياد آب توسط روستاييان گلايه کرد و گفت: متاسفانه به دليل قيمت کم آب لوله کشي شاهد افزايش مصرف هستيم به گونه اي که طي ۲ ماهه گذشته ۱۶۰ هزار مترمکعب آب فقط توسط ۳۰ درصد مشترکان روستايي مصرف شده که رقم بالايي است.

 

تاکيد شهردار بر پي گيري مطالبات ميلياردي شهرداري

شهردار بجستان هم در ابتداي سخنان خود ازتلاش جدي شهرداري براي وصول مطالبات شهرداري از ساير دستگاه هاي دولتي که رقم ميلياردي دارد، خبر داد و از مسئولان خواست تا در اين زمينه تلاش کنند.«رئيسي» درباره وضعيت فضاي سبز بجستان هم گفت: ميزان فضاي سبز بجستان ۳۵ هکتار است که ۲ برابر سرانه است ولي با ۱۰ ليتر آب بر ثانيه نمي توانيم اين مقدار فضاي سبز را آبياري کنيم، بنابراين تقاضاي اختصاص يک چاه موتور داخل شهر را به شهرداري داريم. وي از کم شدن محدوده شهر هم انتقاد کرد و افزود: ۷ سال است که مطالعات طرح جامع در حال انجام است اما با توجه به رشد منفي جمعيت، محدوده شهر کاهش يافته است که اين امر باعث مشکلاتي مي شود. وي درباره قرارگرفتن معابر اصلي شهر روي گسل زلزله نيز هشدار داد و خواستار اختصاص اعتبار لازم براي احداث يک ايستگاه هلال احمر شد.

 

آمار متناقض بيکاري

همچنين رئيس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعي نيز از ۳ درصد شدن نرخ بيکاري در بجستان خبر داد که با اين خبر «آذر پرند» نماينده مردم بجستان در مجلس از اين رقم اظهار شگفتي کرد و در اين لحظه فرماندار آمار اعلامي «آذر پرند» را اصلاح کرد و گفت: نرخ بيکاري در بجستان 13.5 درصد است. دکتر رجايي در اين لحظه اين تناقض آماري را ناشي از تفاوت ملاک هاي آمارگيري دانست و افزود: منظور از نرخ کار اين است که يک نفر حداقل ۵۰ درصد مايحتاج زندگي خود را از شغل تامين کند. اما يک ملاک غلط نيز وجود دارد که مي گويد هر کس که ۲ ساعت در هفته کار کند، بيکار محسوب نمي شود. وي در اظهارات پاياني خود بومي بودن استاندار را يکي از ملاک هاي مهم دانست و گفت:اگر ۲ نفر با شرايط يکسان باشند، طبيعتا آن کسي که بومي است براي استانداري در اولويت قرار دارد و مجمع نمايندگان استان هم بر حضور او تاکيد خواهند کرد. دکتر «رجايي» احداث ايستگاه هاي برداشت آب در بجستان را يک کار مقطعي و مسکن درد خواند و گفت: اين کار خوب است اما راه حل اساسي نيست. حجت الاسلام دکتر رجايي افزود: در دولت قبلي از رئيس جمهور يک دستور خوب در اين موضوع گرفتيم که با توجه به اتمام عمر دولت راکد ماند و تلاش مي کنيم براي حل مشکل تامين آب مصوبه جديدي از دولت جديد بگيريم.

فرماندار بجستان هم در اين جلسه مهم ترين اولويت شهرستان را مشکل آب آشاميدني و نبود استخر ذکر کرد و خواستار پي گيري ويژه مسئولان شد. «جمشيدي» گفت: با توجه به اجرايي شدن طرح مهرآفرين ۵۵۰۰ نفر در استان استخدام مي شوند که ادارات محيط زيست، تعاون، ارشاد و ورزش و جوانان بايد نسبت به جذب نيروهاي موردنياز خود در چارچوب ساختار سازماني اقدام کنند. وي از اختصاص ۲ ميليارد تومان تسهيلات بخش تعاون به بانک توسعه تعاون براي تخصيص به تعاوني ها خبر داد و گفت: متاسفانه به دليل نبود شعبه اين بانک در بجستان نمي توانيم اين مبلغ را جذب کنيم. «جمشيدي» در پايان سخنانش گفت: دولت زيرساخت هاي لازم را براي سرمايه گذاري بخش خصوصي آماده کرده است و تمامي امکانات در شهرک صنعتي هم آماده شده که به زودي مشکل گاز آن نيز مرتفع خواهد شد، بنابراين از مردم و مسئولان خواهش مي کنيم که نسبت به شناسايي و جذب سرمايه گذار اقدام کنند.

لینک کوتاه : http://gonabadtimes.ir/?p=1823

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید سردبیرگنابادتایمز منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.