شماره مطلب : 6495
زمان انتشار : ۲۷ اسفند ۱۳۹۲
دکترعلیرضا مسلم

آقای دکترمُسلم،این ره که تو می روی به ترکستان است!

ماجرا از آن جا شروع می شود که دکتر مسلم، سرپرست سابق دانشگاه علوم پزشکی گناباد پس از ۱۱۸ روز، قصد سفر به گناباد می کند و به جای اینکه به دیدار رئیس جدید و همکاران قبلی خود رود در مهمانسرای فرمانداری بیتوته می کند و در گفتگو با هفته نامه ای مطالبی را عنوان می نماید که نگارنده را مجبور به پاسخگویی و روشنگری می نماید.

به گزارش گنابادتایمز، اهالی گناباد،مردمانی قانع وسختکوش و بی آلایش با دل هایی سرشار از عشق و مهربانی هستند و یکی از خصوصیات بارز ایشان مهمان نوازی است. امّا همین خصوصیت های پسندیده ممکن است زمینه را برای فرصت طلبی عده ای مهیا سازد تا حسن اعتماد و طبع بلند منشانه این دیار را نردبانی برای خود تلقی کنند و به قول معروف نمک خورده و نمکدان را بشکنند.

شخصی را تصور کنید که بدون هیچ سابقه ی مدیریتی وارد شهری شده و با استفاده از حسن اعتماد مسئولان شهرستان ۴ سال بر صندلی ریاست بیمارستان و ۸ سال بر مسند سرپرستی بزرگترین دانشگاه شهر تکیه زند و پس از کسب تجربه به دیار خود رود و با اعتبار کسب کرده برای خود منزلت و مقامی کسب نماید و …

سپس هر جا رود سخن از خود به میان آورد که چه خدمات شایانی انجام داده است و با نادیده انگاشتن زحمات کارشناسان و مدیران،‌ دانشگاه را فرزند خود بخواند ! آنگاه رئیس پس از خود را متهم به مشورت گرفتن با افراد نامناسب و عدم تعامل با مسئولین شهر و تقسیم کردن کارکنان و … بخواند.

ماجرا از آن جا شروع می شود که دکتر مسلم، سرپرست سابق دانشگاه علوم پزشکی گناباد پس از ۱۱۸ روز، قصد سفر به گناباد می کند و به جای اینکه به دیدار رئیس جدید و همکاران قبلی خود رود در مهمانسرای فرمانداری بیتوته کرده و در گفتگو با هفته نامه ای مطالبی عنوان می نماید که نگارنده را مجبور به پاسخگویی و روشنگری نموده است.

امید آن است که مخاطبین فهیم گنابادتایمز با خواندن این مطلب از حقایقی مطلع شوند که هیچ وقت قرار نبود این گونه انتشار یابد. اما گفتگوی غیر منصفانه سرپرست سابق دانشگاه علوم پزشکی با هفته نامه مذکور بهانه ای شد بر مکتوب نمودن آن.

با مقدمه ذکر شده در این مجال با توجه به مطالب بیان شده ی ایشان در گفتگو با نامه گناباد به خاطر رعایت امانت ، ابتدا عین عبارات ایشان نقل گردیده و سپس به نقد سخن می پردازیم:

 

دکتر مسلم :

“حقیقت این است که من دانشگاه علوم پزشکی گناباد را فرزند خود می دانم و احساسم نسبت به این مجموعه فراتر از وابستگی شغلی و حرفه ای است”

گنابادتایمز:

دانشگاه علوم پزشکی فرزندِ تلاش و مجاهدتِ مسئولین شهرستان گناباد و حمایت های مردم شریف این منطقه است از دکتر مهدی زاده به عنوان مسئول اصلی راه اندازی تا دکتر آزادمنش و دکتر مدنی و پیگیری فرمانداران و ائمه محترم جمعه و مسئولین فعلی شهرستان گناباد. لذا امر کاملا بر شما مشتبه شده است و این شمائید که فرزند این مجموعه ی بزرگ هستید و اگر نبود این تلاش ها و زحمات، معلوم نبود شما چگونه بر این صندلی ها تکیه می زدید!

دکترعلیرضا مسلم

دکتر مسلم :

“الان هم بعد از ۱۱۸ روز دلم برای گناباد واقعا تنگ شده که به این جا برگشتم تا دیداری با گناباد و دوستان گنابادی داشته باشم “

گنابادتایمز:

 سخن از دلتنگی برای دانشگاه و گناباد و دوستان گنابادی به میان آورده اید،پس چگونه است که به جای حضور در میان همکاران دانشگاهی به مهمانسرای فرمانداری می روید … ؟!

دکترعلیرضا مسلم

دکتر مسلم :

“به کارگیری نیروها در دانشگاه علوم پزشکی به دو صورت کلی انجام شده یکی استخدام رسمی و پیمانی و هیئت علمی که در این استخدام ها دانشگاه نقش واسطه ای دارد و در موعد مقرر اعلام می کنند، فراخوان می دهند و مصاحبه انجام می شود و همه چیز از مسیر قانونی تعریف شده می گذرد.

نوع دوم استخدام های قراردادی است که برای این استخدام ها هم در دانشگاه علوم پزشکی کمیته ای به عنوان کمیته ی جذب وجود داشته که معاون توسعه و مدیر حراست، مسئول رسیدگی به شکایات، مدیرجذب نیروی انسانی و … ناظر بر جذب نیروها بوده اند و تا حد بسیار زیادی استفاده از رانت با توجه به ساز و کار جذب مقدور نبوده من با اطمینان می گویم که در نود درصد این استخدام ها هم انحراف از قانون صورت نگرفته است

گنابادتایمز:

آقای دکتر مسلم شما ادعا کرده اید که در ۹۰ درصد استخدام های قراردادی انحراف از قانون وجود نداشته است. اتفاقا بحث ما روی همان ده درصد افرادی می باشد که به دلیل وجود روابط سیاسی و برای حفظ و بقای جایگاه خود انجام داده اید.

لذا وجود فساد اداری در برخی استخدامی های قراردادی امری طبیعی بوده و در صورت موافقت شما لیست اسامی را منتشر خواهیم کرد.

راستی اقای دکتر آن تعداد نیرویی را که بدون کسب نظر موافقت کمیته ی جذب شخصا اقدام نموده اید هم در راستای همان ۱۰ درصد انحرافی است که ذکر کرده اید؟!

دکترعلیرضا مسلم

دکتر مسلم :

به نظر بنده در این مدت در جذب نیروهای قراردادی هم، درست عمل شده و بهترین نیروها را جذب کرده ایم بنده اهل رانت بازی نبودم و گواه این مسئله کافی است که همسر خودم را که  ۱۲ سال بیکار بود نه در دانشگاه و نه در هیچ سازمانی به کار نگرفتم.

گنابادتایمز:

جناب آقای دکتر مسلم احتمالا شما تعریف متفاوتی از رانت در ذهن دارید وگرنه استخدام منسوبان مسئولین بدون داشتن صلاحیت های لازم چیزی جز رانت را در اذهان مردم تداعی نمی کند.

در خصوص بحث استخدام همسر خود نیز بر اساس اخبار موثق به تعدادی از ادارات توصیه کرده بودید که امکان جذب فراهم نگشت. البته ناگفته نماند که برخی از کارمندان دانشگاه از دستورات و اوامر ایشان در خصوص پروژه های عمرانی و غیره بی نصیب نمانده اند.

ضمنا شما توان بکار گیری فردی با مدرک گیاه پزشکی را نداشته اید و گرنه این امر نیز انجام می شد، پس لطفا فرافکنی نفرمائید!

دکترعلیرضا مسلم

دکتر مسلم :

برای من بحث شایسته سالاری یک ضرورت بوده است و من گمان می کنم هر مدیری به طور منطقی برای پیشبرد اهداف و برنامه ها باید به نیروی شایسته و با صلاحیت رجوع کند اما در جاهایی که شایستگی های علمی و توانمندی ها نیروها برابر بوده اولویت بر استفاده از نیروهای بومی قرار گرفته است به این دلیل که حاشیه ی کمتری برای سیستم ایجاد می شود آقای دکتر مشاری،دکترمحمدپور، دکتر اکبری، دکتر شریعتی فر، خانم دکتر غفاری، آقای عجم، آقای ایرانی، همه گنابادی بودند که در معاونت ها به کار گرفته شدند.

گنابادتایمز:

جناب آقای دکتر مسلم لازم به ذکر است از مجموعه ی نیروهای توانمندی که شایستگی علمی دارند و در دوران مدیریتی  شما نیز به عنوان معاونت فعالیت کرده اند هم اکنون آقایان محمدپور، تجددی، کیانمهر، اکبری و عطار در سمت معاونت مشغول به خدمت هستند، پس دیگر لزومی برای نگرانی در خصوص عدم به کار گیری افراد شایسته نباید وجود داشته باشد.

ضمنا اگر برای شما شایسته سالاری یک ضرورت است لطفا در خصوص آقای ع . م که بدون داشتن بورد تخصصی و شایستگی علمی از درجه مربی به درجه استادیاری ارتقا یافته و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد شده است نیز توضیح دهید.

دکترعلیرضا مسلم

دکتر مسلم :

من آدم سیاسی نیستم و تمایل دارم همه ی توان و توجهم معطوف به وظیفه ای باشد که بر عهده ام است من در زمان انتخاب آقای دکتر مهدیزاده به آقای دکترمدنی رأی دادم و زمانی که آقای دکتر رجایی نماینده شد من به آقای دکترمهدیزاده رأی دادم اما من اجازه نداده ام که دانشگاه مورد استفاده سیاسی و جناحی قرار گیرد در بحث آقای شریعتمداری که گفتید ما چند هفته بعد نماینده ای از جناح اصلاح طلب را هم دعوت کردیم و سالن را در اختیارشان گذاشتیم.

گنابادتایمز:

درخصوص اینکه خود را آدم سیاسی نمی دانید به شما حق می دهیم، چون شما فقط به حفظ جایگاه خود می اندیشید و نه رویکرد سیاسی افراد و دولت ها.

اینکه در هر دوره انتخابات به نماینده وقت رای داده اید و به جهت گیری های سیاسی افراد توجهی نداشته اید نشان از عدم بینش سیاسی شما دارد  نه سیاسی نبودن.

ضمنا اتوبوسی که دانشجویان را برای رای دادن به آقای م . م ، از خوابگاه خیابان شهید شوریده به مسجدی در خیابان ناصرخسرو می بُرد، اتوبوس دانشگاه علوم پزشکی نبود و  پرداخت بخشی از اقلام تبلیغی ستاد آقای م . م نیز کار شما نبود ؟!

دکترعلیرضا مسلم

دکتر مسلم :

این ابتکاری بود که از محل درآمدهای دانشگاه برای حفظ و حمایت از متخصصین پیش بینی شد و ما برای آن بودجه ی قانونی نداشتیم من ۷۰ میلیون برای پرداخت به پزشکان اختصاص دادم و فکر می کنم تامین چنین پولی برای یک دانشگاه مانند دانشگاه علوم پزشکی گناباد رقمی نیست من هم اطلاع دارم که پرداخت این پول متوقف شده و از زمانی که من به سبزوار آمدم این طرح را در سبزوار هم اجرایی کردم.

گنابادتایمز:

اگر سری به نامه های وارده بزنید متوجه خواهید شد مجوز پرداخت کارانه ثابت پزشکان در سال های قبل در تعداد کثیری از دانشگاه ها از سوی وزارت بهداشت ارسال گردیده است. لذا نظر به آنکه این اقدام  را ابتکار خود می خوانید نامه مربوطه را جهت تنویر افکار عمومی منتشر خواهیم نمود.

ضمنا پرداخت این پول متوقف نشده است شما به جای دلسوزی برای متخصصین گنابادی برای  مجموعه خود در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تدبیر نمائید.

دکترعلیرضا مسلم

دکتر مسلم :

تا زمانی که من دانشگاه را تحویل دادم حدود ۱۸ میلیارد تومان برای بیمارستان بهلول هزینه شده و حدود ۱۲ میلیارد تومان دیگر برای تکمیل این پروژه نیاز است باور بنده این است با توجه به درصد تخصیص کم، تکمیل بیمارستان ۴ تا ۵ سال دیگر به طول بینجامد شاید راه حل موضوع این باشد که باید تلاش بیشتری در جهت جذب اعتبار انجام شود و یا این که از مشارکت بخش خصوصی استفاده شود.

گنابادتایمز:

از این که نگران به طول انجامیدن پروژه هستید ممنونیم ولی لازم به ذکر است با توجه به تدابیر ویژه ریاست فعلی دانشگاه ، پروژه خیلی زودتر از آن چه فکرش را بکنید افتتاح می شود.پس نگرانیتان در این خصوص بی مورد است.

دکترعلیرضا مسلم

دکتر مسلم :

از نظر من آقای دکتر احمدی که به مدیریت دانشگاه علوم پزشکی گناباد منصوب شده بهترین گزینه بومی است. ایشان ۴ سال تجربه مدیریت بیمارستان ۲۲ بهمن را در دوره اینجانب داشته اند من معتقدم که ایشان حتما می توانند کارها را به خوبی پیش ببرند اما سه نکته را مایلم از روی خیرخواهی به ایشان عرض کنم :

 1.  اول این که با بخش های مختلف و همه ی مسئولین شهرستان هم افزایی و تعامل و مشارکت نزدیکی داشته باشند .
 2.  دوم این که کارکنان و پرسنل را به دو دسته ی خودی و غیر خودی تقسیم نکنند متاسفانه گاه زمزمه هایی به گوش می رسد و شنیده هایی هست که حاکی از مرز بندی و خط کشی بین نیروها و کارکنان است یا تاثیرگذاری کسانی که با مطرح کردن مباحث شخصی به دنبال جهت دهی و خط دهی هستند. بی تردید پراکندگی و چند پارگی ظرفیت ها و نیروها و خط کشی میان پرسنل موجب هدر رفتن فرصت و کاهش تمرکز نیروها و عدم بهره مندی از تک تک دوستان وتوان حداکثری مجموعه برای تعالی و کمال خواهد شد.
 3. سوم این که از کسانی مشورت بگیرند که خیرخواه دانشگاه هستند و نه این که منافع خود را بر منافع دانشگاه ترجیح دهند که متاسفانه در حال حاضر این افراد از حاشیه بیرون آمدند و مشورت های نامناسبی به آقای دکتر می دهند که برای دانشگاه زیان بار است.

گنابادتایمز:

در خصوص سه نکته ی ذکر شده :

 1. اگر روشن تر می گفتید منظورتان از بخش های مختلف چیست بهتر بود ولی اگر منظورتان نماینده و فرماندار و امام جمعه و مدیران ارشد شهرستان است که خوشبختانه همگرایی فراوانی در خصوص رشد و ارتقای دانشگاه وجود دارد. اما اگر هدفتان جو سازی و تشویش اذهان می باشد باید گفت دیگر حنایتان رنگی ندارد!
 2. هنگامی دسته بندی و مرزبندی محقق می شود که فردی همانند شما تمامی معاونین قبلی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار را برکنار نماید و تیم خودی را به کار گیرد، لذا لازم به ذکر است از مجموعه معاونین انتصابی ریاست جدید دانشگاه علوم پزشکی گناباد ۴ نفر از معاونین شما در معاونت ها به کار گیری شده اند. لذا خواهشمند است بیش از این صحبت از چندپارگی ظرفیت ها ننمائید. راستی نظرتان در خصوص انجام نظر سنجی در خصوص میزان رضایت مندی کارمندان دانشگاه از دوران مدیریت شما چیست ؟؟ هر چند که از دید شما چاپلوسان و متملقان، خودی و منتقدین افرادی غیر خودی و فرصت طلب خوانده می شوند !
 3. آقای دکتر مسلم اگر شما خیرخواه سنج می داشتید با افرادی که سابقه ی آنان برای همگان روشن است نشست و برخواست و رفت و آمد خانوادگی نمی نمودید. در ضمن اگر خود را فردی مطلع و آگاه می دانید به عنوان نمونه چند مورد از مشاوره های صادقانه خود را به ریاست جدید دانشکاه ذکر نمائید. لازم به ذکر است افکار عمومی از مشاورین فهیم و آگاه شما نیز کاملا مطلعند.

در پایان اما سه سوال را مایلیم از روی خیرخواهی و تنویر افکار عمومی، حضور جناب آقای دکتر مسلم ارائه نمائیم که در صورت ارسال پاسخ منتشر خواهد گردید:

۱)     چگونه است که شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از گذشت فقط ۴۰ روز از حکم وزیر بهداشت،حکم ریاست آقای دکتر رضا احمدی را تائید می نماید اما شما در طول سالیان متمادی  مدیریت در گناباد به عنوان سرپرست دانشگاه فعالیت می کردید؟

۲)     براساس چه ضابطه ای شما بدون طی روال قانونی و صلاحیت های علمی از درجه مربی گری به درجه استادیاری ارتقا یافتید؟

۳)     آیا هنوز هم راز ماندگاری خود را در طول مدت ۸ سال سرپرستی دانشگاه علوم پزشکی گناباد و انتقال به دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، شایستگی های فردی و صلاحیت های علمی می دانید و یا وجود روابط و سایر توانمندی ها ؟!

مطلب مرتبط:

دیدگاه ها

 1. مهدی گفت:

  با تشکر از استاد گرامی وفرانه دبیر گناباد تایمز که از دل مانوشته اید

 2. حسین آر گفت:

  واقعا دست مریزاد به این روشنفکری و ازخودگذشتگی واقعا از مطالب لذت بردیم.ممنون گناباد تایمز

اضافه کردن دیدگاه جدید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

جدیدترین ها